JANUSZ MAJKA
Janusz Majka o swoich pierwszych radiowych krokach.
”Kochasz życie? Nie trwoń zatem swego czasu, ponieważ ono jest z niego utkane” powiedział Beniamin Franklin. I te słowa znakomicie pasują do obrazu Janusza Majki zachowanego w pamięci tych, którzy go znali.
Urodził się w Rzeszowie i z tym miastem związany był od zawsze. Od zawsze też jego życie pełne było aktywności, niezależnie o tego, czy dotyczyło to szkolnych czasów podstawówki, I Liceum w Rzeszowie, czy Politechniki Rzeszowskiej. Pracował najpierw dla Studenckiego Radia Centrum tej uczelni, a od 1981 roku dla rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie, z którą swoje zawodowe życie związał na 40 lat. To tu był dziennikarzem, reporterem, prowadzącym poranne i popołudniowe magazyny oraz Sekretarzem Programowym i kierownikiem Redakcji Magazynów Informacyjnych.
Dziennikarzem był zatem od zawsze. Miał w sobie przynależną temu zawodowi ciekawość świata, zmysł obserwacji i przekazu tego co widział innym, miał niesamowitego zawodowego nosa, czuł, co jest ważne, o czym trzeba powiedzieć, a co jest tylko nieistotnym dodatkiem. Potrafił stawiać sobie wyzwania, realizować je, i co może najważniejsze nie ulegał falom, miał własne zdanie, jeśli trzeba było potrafił iść pod prąd i mówić o tym otwarcie. Taka wizję dziennikarstwa i takiego siebie przekazywał młodym adeptom dziennikarskiego rzemiosła, a wychował na profesjonalnych dziennikarzy kilka ich pokoleń.
Nie zasklepiał się Janusz w jednej dziedzinie zainteresowań, jak to czasem z przedstawicielami braci dziennikarskiej bywa. Wręcz przeciwnie, szukał obrazu świata ułożonego z wielu różnych fragmentów od podróży, poprzez motoryzację, sport szczególnie żużel aż medycynę i sprawy społeczne. Z równą swadą przekazywał relację z bieszczadzkiej Cisnej, jak i z Borneo czy znad wodospadów Iguazu na granicy argentyńsko-brazylijskiej, gdzie w latach ’90 dotarł jako jeden z nielicznych dziennikarzy obserwujących znany na całym świecie survivalowy rajd samochodowy. Szczególnym przedmiotem jego radiowej pasji były dzieje papiestwa i osoba Jana Pawła II. Ta fascynacja była źródłem kilkunastu wyjazdów do Rzymu i Watykanu, zapoczątkowanych podróżą na pogrzeb polskiego Papieża, a zakończonych obecnością na Mszy Kanonizacyjnej Jana Pawła II i późniejszym podążaniem jego śladem.
Miał Janusz swoje miejsca magiczne, dokąd wracał i zawodowo, i prywatnie. Takim miejscem był polski Bałtyk, takim stały się też Bieszczady z Soliną i nie istniejącą już Chatką Puchatka, czyli starym schroniskiem na Połoninie Wetlińskiej. Ale było owo Januszowe rozumienie świata i dziennikarstwa chyba przede wszystkim spotkaniem ze sluchaczami, z ludźmi, z ich osobowościami, z życiem i ciekawością tego, co wokół. Bo był Janusz ciepłym, uśmiechniętym i otwartym na innych człowiekiem, choć kiedy była potrzeba potrafił również wymagać od innych spełniania zadań. Zawsze jednak od siebie wymagał najwięcej, a innym dawał ogromnie dużo zarówno własnej wiedzy, jak i zwykłej ludzkiej życzliwości.
Odszedł od nas Janusz dużo za wcześnie, w wieku 64 lat 21 lutego 2021 roku. Zostawił puste biurko, na nim kubek, który codziennie rano napełniał kawą rozpoczynającą dzień, zostawił też głos, zarejestrowany na radiowej taśmie, dobre myśli, wspomnienia i pamięć. Po to, żeby ta pamięć trwała, by jak mawiał Antoine de Saint-Exupery, ”To co nadaje sens życiu, nadawało także sens śmierci” jesteśmy tu i teraz, z wizją i pomysłem na przekazywanie tej wiedzy, warsztatu, szacunku i ciekawości do kolejnych pokolen twórców w mediach cyfrowych, którzy już za pomocą nowoczesnych technologii realizują swoją dziennikarską drogę. Bo Janusz czuł, że w nowoczesnym i nielimitowanym świecie podcastów jest czas i przestrzeń medialna, na te najciekawsze dla niego spotkania: z tematem, ze słuchaczem, po prostu z ciekawym świata – drugim człowiekiem.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o pracy Janusza Majki, zachęcamy do posłuchania audycji przygotowanej przez jego Koleżanki i Kolegów redakcyjnych z Radia Rzeszów. Materiał został opublikowany 1 listopada 2021 roku. https://radio.rzeszow.pl/audycje/janusz-majka-pamietamy
Zachęcamy również do obejrzenia reportażu TVP Rzeszów opublikowanego 14 marca pt. ” Januszu, do usłyszenia. Wspomnienie o Januszu Majce”.