Do konkursu zgłoszono 324 podcastów z których 40 osobowe Jury wyłoniło najlepsze polskie podcasty. W tegorocznej edycji przyznano 18 nagród i wyróżnień w 6 kategoriach. Pula nagród wyniosła aż 130 000 złotych.
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.
Konkurs promuje wysokie standardy dziennikarskie i udane debiuty w mediach internetowych. W tym roku Jury wybrało najlepszy podcast w 6 kategoriach oraz nagrodę Grand Prix. Dodatkowo po raz kolejny w głosowaniu internetowym również słuchacze zdecydowali o Nagrodzie Publiczności. Jury wraz z partnerami Konkursu przyznało również 7 wyróżnień.
Na Gali Finałowej w Rzeszowie transmitowanej przez ONET oraz Polskie Radio nagrody odebrali:
- W kategorii „Debiut” nagrodę otrzymali Mateusz Fusiarz, Mateusz Kuźniewski, Krzysztof Zimoch za podcast: Historie których nie widać na boisku za “bardzo inkluzywny zbiór stereotypowych historii sportowych – opowiadanych inaczej.”
- W kategorii „Polityka, Gospodarka, Społeczeństwo” nagrodę otrzymał Michał Janczura za podcast “Niedorzecznik”. “Za dogłębne sprawdzenie faktów potwierdzających pięcioletni proces przekształcania instytucji rzecznictwa w synekurę, w którym dobro dziecka było skrajnie instrumentalizowane.”
- W kategorii „Nauka, Edukacja, Technologia” nagrodę otrzymały Joanna Sosnowska, Sylwia Czubkowska za podcast Techstorie za niezwykle precyzyjny research i pigułkę informacji na czasie podaną w przystępnej formie.”
- W kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby” nagrodę otrzymała Karolina Oponowicz za Boski podcast. O śmierci. ”Za pogłębiony wywiad, świetnie dobranego rozmówcę i za doskonały warsztat”
- W kategorii “Kryminał” nagrodę otrzymały Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Katarzyna Błaszczyk za podcast: Śledztwo Pisma. Sezon 5. “Za uchwycenie DNA gatunku reportażu, za uświadomienie jak długo znosimy maniulacje i przemoc w imię wartości rodzinnych.”
- W kategorii „Marka Sponsorująca Podcast” nagrodę otrzymał mBank za podcast Jazgot.” Powieść audio, nietypowo podane słuchowisko, fabularną historię kryminalną na wyższym poziomie sztuki produkcji audio.”
Po długich dyskusjach spośród wszystkich zgłoszonych podcastów Jury zdecydowało o przyznaniu nagrody GRAND PRIX Joannie Sosnowskieji Sylwii Czubkowskiej za podcast Techstorie .”Za niezgodę na spin dezinformacji oraz ze względu na bardzo duży szacunek dla słuchacza.”
W efekcie 6 tygodniowego głosowania internetowego słuchacze spośród 24 nominowanych podcastów zdecydowali o przyznaniu Nagrody Publiczności dla Marcina Giełzaka, Jakuba Dymka za podcast Dwie lewe ręce.
Każdy laureat nagród otrzymał czek w wysokości 10 tysięcy złotych. Jedyna honorowa nagroda została przyznana podobnie jak rok temu w kategorii „Marka sponsorująca podcast”.
Wspólnie z Partnerami Konkursu, Jury, przyznało również następujące wyróżnienia:
- Wyróżnienie Audioteki – w kategorii Dobrze Opowiedziana Historia dla Voice House za podcast Jazgot
- Wyróżnienie Busnex – w kategorii “Podcast o zielonej energii, środowisku i rozwoju elektromobilności” dla Krzysztofa Rzymana za podcast “Rzyman pyta o klimat – Zielony Podcast”.
- Wyróżnienie Kancelarii BWW – w kategorii Podcast młodego Twórcy dla Gabrieli Jelonek za podcast Spotkania z Europą
- Wyróżnienie Cyfrowa Polska za podcast technologiczny otrzymało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe za podcast PSNC Digital Future Talks
- Wyróżnienie Studio Plac dla Pawła Sawickiego za podcast O Auschwitz – podcast Miejsca Pamięci
- Wyróżnienie Patronite – w kategorii Skutecznie budowana społeczność dla Karoliny Kuszlewicz za podcast Kuszlewicz w imieniu.
- Wyróżnienie Onet Audio – za Podcast, który odkrywa prawdziwe przyczyny i odpowiada na najważniejsze pytanie – dlaczego? dla Any Matusevic za podcast Atlas Świata.
- Wyróżnienie Polskie Radio Tego jeszcze nie było dla Karoliny Kuszlewicz za podcast Kuszlewicz w imieniu.
- Wyróżnienie Radio TOK FM Podcast, który zmienił świat na lepsze dla Aleksandry Tomaś za podcast EciePecie Logotolki
- Wyróżnienie Empik Go w kategorii: Historie , które z Tobą zostają dla Renaty Kuryłowicz za podcast Zbrodnie Bez Cenzury.
Wyróżnieni otrzymali statuetki Konkursu i czek na kwotę 5 tysięcy złotych. Z kolei wyróżnieni przez Studiom Plac oraz Empik Go otrzymali czek, który gwarantuje produkcję 10 odcinkowej serii podcastów.
Wieczorna Gala Finałowa w Hotelu Hilton Garden Inn Rzeszów była po raz drugi poprzedzona całodzienną serią spotkań autorskich, które odbyły się w Millenium Hall w Rzeszowie. Wydarzenie było transmitowane online, a zapis można obejrzeć na kanale YT.
W czasie 4 edycji Konkursu Jury wręczyło nagrody i wyróżnienia najlepszym polskim Twórcom o wartości ponad 410 000 PLN. To wszystko dzięki Partnerom i Mecenasom.
W tym roku partnerem Strategicznym Konkursu jest Cyfrowa Polska, partnerem głównym Audioteka, partnerem organizacyjnym są: Marma Polskie Folie, Millenium Hall, Hotel Hilton Garden Inn Rzeszów. Z kolei Streaming Partner to Apple Podcasts, a Partnerem Założycielskim InCredibles – program mentoringowy dla młodych przedsiębiorców z wizją.
Mecenasami Konkursu są: Busnex, Lancerto, NASK , Medicover, OPPO, Onet Audio.
Partnerami konkursu są: Województwo Podkarpackie, Rzeszów – stolica innowacji, Screen Network. Patronite.pl,, Torba Reportera i Podcastera, Fundacja PKO BP, Fundacja Pomocy Szkole im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Aeropolis – Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny, agencja PR Molecule Group oraz Kancelaria Prawna BWW.
Patroni medialni: Polskie Radio, Brief.pl, Radio 357, RADIO ZET, Polskie Radio Rzeszów, Magazyn Pismo, Open FM, Polityka Insight, Puls Biznesu, Radio TOK FM,TVP3 Rzeszów.
Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Cyfryzacji, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, a także największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.