Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19. Najlepsze podcasty wyłoni 45 osobowe Jury, które 30 września ogłosi nominacje w 6 kategoriach.  Rozstrzygnięcie Konkursu zaplanowano 30 listopada w Rzeszowie w czasie Gali Finałowej.

Najwięcej, bo aż 109 podcastów zostało zgłoszonych do kategorii „lifestyle, kultura, hobby”. 62 Twórców, którzy rozpoczęli w ostatnich miesiącach nagrywanie podcastów zdecydowało się zgłosić do kategorii „debiut”. 56  podcastów to kategoria „ nauka, edukacja, technologie”, 55 produkcji zgłoszono w kategorii „polityka, społeczeństwo, gospodarka”, a 20  zgłoszeń znalazło się w kategorii „kryminał”.  Dodatkowo 22 podcastów trafiło do specjalnej kategorii, w której nie ma nagród pieniężnych, „firma zlecająca bądź sponsorująca podcast”.

„Jako organizatorzy największego podcastowego konkursu w Polsce cieszymy się z tylu zgłoszeń. W tym roku o nagrodach zdecyduje rekordowe, bo aż 45 osobowe Jury. Należą do niego  oczywiście podcasterzy –  laureaci poprzednich edycji Konkursu, ale też  dziennikarze, twórcy cyfrowi, pisarze oraz eksperci nowych mediów. Teraz przed nimi miesiące słuchania produkcji audio i podejmowanie trudnych decyzji”. – zapowiada Tomasz Majka, jeden z inicjatorów oraz syn patrona Konkursu.

Cały skład Jury można poznać tu. W Międzynarodowym Dniu Podcastu, 30 września, Jury ogłosi po 3 nominacje w każdej kategorii oraz pulę nagród.  W poprzednich 3 edycjach dzięki partnerom i mecenasom do najlepszych Twórców trafiło łącznie  ponad 280 000 złotych.  Z końcem września rozpocznie się również 6 tygodniowe głosowanie publiczności na ulubiony Podcast ze wszystkich nominowanych przez Jury na stronie www.podcastroku.pl.

Rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu Podcast Roku odbędzie się 30 listopada, w czasie Gali Finałowej w Centrum Kulturalno–Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie.

„Pracujemy nad zaproszeniem najbardziej interesujących Twórców i gości do spotkań autorskich oraz debat, które będą otwarte dla słuchaczy, ale też transmitowane  w Internecie.  Już teraz możemy zdradzić, że po raz pierwszy jeden z naszych Laureatów zapowiada przeprowadzenie 30 listopada w Rzeszowie wyjątkowego podcastu na żywo z udziałem publiczności.  Kulminacyjnym momentem tego dnia będzie  oczywiście wręczenie wieczorne  nagród i wyróżnień. ” – dodaje Sara Piskor, inicjatorka Konkursu.

 

Partnerem Strategicznym Konkursu jest Cyfrowa Polska, partnerem głównym Audioteka, partnerem organizacyjnym są: Marma Polskie Folie, Millenium Hall, Hotel Hilton Garden Inn Rzeszów. Z kolei Partnerem Założycielskim InCredibles – program mentoringowy dla młodych przedsiębiorców z wizją.

Mecenasami Konkursu są: Lancerto, OPPO, Busnex, Onet Audio,

Partnerami konkursu są: Województwo Podkarpackie,  Rzeszów – stolica innowacji, Patronite.pl, Torba Reportera i Podcastera, Fundacja Pomocy Szkole im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Aeropolis – Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny, agencja PR Molecule Group oraz Kancelaria Prawna BWW.

Patroni medialni: Brief.pl, Radio 357, RADIO ZET, Polskie Radio, Polskie Radio Rzeszów, Magazyn Pismo, Open FM, Polityka Insight, TOK FM,TVP3 Rzeszów.

Patronat honorowy nad konkursem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.

Wszystkie informacje o Konkursie dostępne są na stronie https://podcastroku.pl/oraz w mediach społecznościowych.