Debiutanci i profesjonaliści – to Wasz czas! Największy w Polsce konkurs podcastowy, noszący imię redaktora Janusza Majki, właśnie startuje z IV edycją. Prowadzisz podcast? Zgłoś go do końca czerwca na www.podcastroku.pl.
Najlepsze podcasty wybierze kilkudziesięcioosobowe Jury oraz słuchacze w głosowaniu internetowym. Rozstrzygnięcie zaplanowano podczas otwartego dla publiczności całodziennego święta podcastu towarzyszącego Gali Finałowej 30 listopada w Rzeszowie. 
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.
W Polsce, podobnie jak na świecie, utrzymuje się rosnący trend popularności podcastów. W ubiegłym roku już blisko 10 mln polskich internautów słucha treści słownych audio przynajmniej raz w miesiącu – wynika z najnowszego badania „Słuchacz podcastów w Polsce” przygotowanego cyklicznie przez Grupę Eurozet.

W czasie 3 ostatnich edycji Konkursu Jury wręczyło nagrody i wyróżnienia najlepszym polskim Twórcom o wartości ponad 280 000 PLN. Rok temu do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 371 podcastów: 
„To bardzo demokratyczny i łączący wiele środowisk Konkurs. Najlepsze produkcje wybiera Jury złożone oczywiście z podcasterów, ale też z dziennikarzy, twórców cyfrowych, pisarzy oraz ekspertów nowych mediów. Swoją nagrodę już po raz trzeci przyznają również słuchacze – zapowiada Tomasz Majka, jeden z inicjatorów oraz syn patrona Konkursu.
Zgłoszenia do 4 edycji Konkursu będą przyjmowane w następujących kategoriach:
· Polityka, społeczeństwo, gospodarka
· Lifestyle, kultura, hobby
· Nauka, edukacja, technologie
· Kryminał
· Debiut
· Marka zlecająca bądź sponsorująca podcast

Jury przesłucha zgłoszone podcasty od lipca do września. W Międzynarodowym Dniu Podcastu 30 września, zostaną  ogłoszone po 3 nominacje w każdej kategorii. Tego dnia rozpocznie się również 6 tygodniowe głosowanie publiczności na ulubiony Podcast ze wszystkich nominowanych przez Jury na stronie www.podcastroku.pl.
Rozstrzygnięcie trzeciej edycji Podcast Roku odbędzie się 30 listopada, w czasie Gali Finałowej w Centrum Kulturalno – Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie.
„Rzeszów stanie się ponownie stolicą podcastów. Najpierw w czasie całodniowego wydarzenia otwartego dla publiczności zaplanowaliśmy serię spotkań autorskich, debat i warsztatów. Kulminacyjnym momentem tego dnia będzie wręczenie nagród i wyróżnień. Już teraz zapraszamy Twórców, publiczność i kolejnych Partnerów, którzy chcą dołączyć do tego unikatowego wydarzenia” – dodaje Sara Piskor, inicjatorka Konkursu.
Partnerem Strategicznym Konkursu jest Cyfrowa Polska, partnerem głównym Audioteka, partnerem organizacyjnym są: Marma Polskie Folie, Millenium Hall, Hotel Hilton Garden Inn Rzeszów. Z kolei Partnerem Założycielskim InCredibles – program mentoringowy dla młodych przedsiębiorców z wizją.
Mecenasami Konkursu są: Lancerto, OPPO, Busnex, Onet Audio,
Partnerami konkursu są: Województwo Podkarpackie, Miasto Rzeszów, Patronite.pl, Torba Reportera i Podcastera, Fundacja Pomocy Szkole im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Aeropolis – Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny, agencja PR Molecule Group oraz Kancelaria Prawna BWW.
Patroni medialni: Brief.pl, Radio 357, RADIO ZET, Polskie Radio, Polskie Radio Rzeszów, Magazyn Pismo, Open FM, Polityka Insight, TOK FM,TVP3 Rzeszów.
Patronat honorowy nad konkursem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.
Wszystkie informacje o Konkursie dostępne są na stronie https://podcastroku.pl/oraz w mediach społecznościowych.
Kontakt: Tomasz Majka +48 733 899 896; tomasz.majka@podcastroku.pl