256

ZUT w Eterze

Rafał Molenda

Podcast, w którym nauka przeplata się z życiem codziennym. Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opowiadają o tym, nad czym pracują, pokazując praktyczną stronę skomplikowanych badań czy innowacji. Z kolejnych odcinków słuchacze dowiadują się, jaki związek ma teoria względności z GPS-em, w jakim celu na ziemi powstaje sztuczne słońce, kiedy będziemy mogli drukować domy, na które „E” w żywności należy uważać, a nawet o tym, jakie wino wybrać.

255

1001 powodów do rozwodu

Agnieszka Purc, Jan Purc

Agnieszka Purc i Jan Purc prezentują komediowy podcast „1001 powodów do rozwodu”, w którym rozmawiają, o tym wszystkim, co w zachowaniu partnerki lub partnera, doprowadza nas do szału. W oryginalny, wesoły i śmieszny sposób analizują ich potencjalne powody do rozwodu.

Jeśli nie badania Państwo słuchać wszystkich odcinków to na początku polecamy odcinki np. 12, 4, 5 ?

254

Zbrodnia Przy Kawie

Aleksandra Chomyk i Natalia Adamska

Zbrodnia Przy Kawie to podcast tworzony przez dwie kuzynki, Olę i Natalię. Prócz więzów rodzinnych łączy nas zamiłowanie do kryminałów i historii detektywistycznych.

Podczas spotkań często opowiadałyśmy sobie o różnych sprawach kryminalnych, o których akurat ostatnio czytałyśmy czy na temat, których obejrzałyśmy film dokumentalny. Zainspirowane możliwościami, które dają współczesne media postanowiłyśmy nasze rozmowy przenieść na szersze forum w formie podcastu. Tak zrodził się zarówno pomysł na tytuł jak i na formułę Zbrodni Przy Kawie.

Każdego tygodnia jedna z nas opowiada drugiej i słuchaczom historię prawdziwej zbrodni, która ją zainteresowała.

Natalia porusza sprawy z sąsiedztwa, czyli takie, które wydarzyły się w Polsce i mocno zakorzenione są w polskich realiach.

Ola szuka spraw, które pokazują różne odcienie ludzkiej psychiki i w tym celu sięga po historie z całego świata.

Każda z nas ma swój unikalny sposób prowadzenia narracji, dzięki czemu wszyscy znajdą coś dla siebie.

253

Raport o książkach (odcinek wyjazdowy z Suwalszczyzny)

Aneta Chmielińska

Dzikoprzygody to podcast rodzinny z opowieściami o naturze. Przyrodnicze gawędy opowiada pedagożka leśna – Aneta Chmielińska. Misją podcastu jest zakochanie dzieci w naturze, bo wierzę w to, że każdy dba o to, co kocha. Dlatego właśnie opowieści przybliżają dzieciom tajemnice tej bliższej i dalszej natury – by zniwelować lęki dotyczące niektórych gatunków i zakochać nawet w najdrobniejszych formach życia, które towarzyszą nam każdego dnia.

252

Raport o książkach (odcinek wyjazdowy z Suwalszczyzny)

Agata Kasprolewicz

Specjalny wyjazdowy Raport o książkach z Budy Ruskiej.

Sierpień na Suwalszczyźnie to spełnienie lata, łąka pełna pajęczyn, świerszcze grające wieczorami, niskie słońce i długie cienie. A także czas literackich wędrówek po tej zielonej krainie Pogranicza. Gościmy na Festiwalu „Patrząc na Wschód”w Budzie Ruskiej ? wsi założonej dawno temu przez Staroobrzędowców, prawosławnych buntowników, których historia jest opowieścią o nieuchronnym znikaniu. To oni, jak i cała Suwalszczyzna są częścią „starowiecza”, o którym opowie w Raporcie o książkach Andrzej Stasiuk. Opowie też o swojej nowej znakomitej powieści pt. „Przewóz”. W plenerowym Raportowym studiu w Budzie Ruskiej zagości także Monika Sznajderman ze swoją ostatnią książką ?Pusty Las?. To opowieść o znikaniu sąsiadów ? kolorowych niegdyś i pełnych życia łemkowskich wsiach Beskidu Niskiego, które kolejne zarazy, epidemie, pogromy i wysiedlenia zmieniły w Pusty Las. To także opowieść o pokorze wobec przemijania. Pustkę po swoich sąsiadach wypełniają muzycy z okolicznych Sejn ? wypełniając synagogę dźwiękami klarnetów, kontrabasu, skrzypiec, trąbki. Tradycję łączą z improwizowanym jazzem. Będziemy na ich koncercie. Nieopodal Sejn, wśród zielonych wzgórz położony jest Dwór Miłosza. Gościł tam przed wojną młody chłopak, który nie mógł wtedy podejrzewać że zostanie jednym z najważniejszych poetów 20 wieku. Nieznane, młodzieńcze, nieco awanturnicze, nieco frywolne lata Miłosza w Krasnogrudzie zapisane są w jego poezji ? poszukamy ich śladu. I to niej jest wszystko co czeka na Państwa sierpniowym Raporcie o książkach. Proszę zajrzeć do środka ? będą niespodzianki!

Zaprasza Agata Kasprolewicz.

251

„Jak przygotować dziecko do matury i nie zwariować”-Podcast Empatycznej Ewki czyli Ewy Tyralik

Ewa Tyralik

Ewa Tyralik jest trenerką empatii, ale też mamą tegorocznej maturzystki. W trzyodcinkowej serii podcastów podpowiada:
jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie
jak pomagać w nauce
jak empatycznie rozmawiać
jak zadbać o siebie, by nie dać się stresowi
W rolę uczennicy wciela się czasem prowadząca rozmowę dziennikarka Hanna Bogoryja-Zakrzewska.

250

„Mam parę uwag” (Odcinek 11: „Midsommar”)

Julia Taczanowska, Jakub Popielecki

W podcaście „Mam parę uwag” dziennikarze portalu Filmweb.pl Julia Taczanowska i Jakub Popielecki starają się spoilerować i dyskutują o całych filmach – od pierwszej do ostatniej sceny. Tytułowe „parę uwag” może oznaczać wszystko od kluczowych kontekstów przez ryzykowne interpretacje po luźne uwagi – zawsze jednak mniej więcej na temat. Konwencja jest prosta: dwie osoby obejrzały film i o nim rozmawiają. Zazwyczaj są to kinowe lub streamingowe premiery, ale znajdzie się też miejsce dla klasyki – o ile znajdzie się parę uwag.

249

„Mam parę uwag” (Odcinek 11: „Midsommar”)

Julia Taczanowska, Jakub Popielecki

W podcaście „Mam parę uwag” dziennikarze portalu Filmweb.pl Julia Taczanowska i Jakub Popielecki starają się spoilerować i dyskutują o całych filmach – od pierwszej do ostatniej sceny. Tytułowe „parę uwag” może oznaczać wszystko od kluczowych kontekstów przez ryzykowne interpretacje po luźne uwagi – zawsze jednak mniej więcej na temat. Konwencja jest prosta: dwie osoby obejrzały film i o nim rozmawiają. Zazwyczaj są to kinowe lub streamingowe premiery, ale znajdzie się też miejsce dla klasyki – o ile znajdzie się parę uwag.

248

Audioriver Goes Green

Audioriver Festival

Co ma wspólnego festiwal muzyczny z budowaniem świadomości ekologicznej? Więcej niż można się spodziewać! Przede wszystkim festiwal corocznie troszczy się o to, żeby serwować fanom jakościową muzykę i rozrywkę w najlepszym wydaniu, nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby profesjonalizm połączyć z lekkim i zabawnym wydźwiękiem również w kwestii ekologii. Idąc za tym wnioskiem, Audioriver wraz z Jagną Niedzielską i Earborne Media powołali do życia podcast, który ma za zadanie poruszyć tematy środowiskowe, uciekając od standardowych tematów w te bardziej nietypowe, nowe i zaskakujące. Swój głos na temat zmian klimatu i ochrony planety zabierają eksperci i naukowcy, ale także muzycy, aktorzy i influencerzy. W rozmowach nie brakuje merytorycznych dyskusji o faktach, szczerych opinii, inspiracji czy trudnych tematów połączonych z dawką humoru i zdrowego dystansu.

247

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Paweł Badura (Earborne Media oraz Akademia WSB)

Przyszłość leży w audio – tę tezę firmy stawiają coraz częściej. Pędzący rynek podcastów w Polsce to jednak nie tylko rozmowy o biznesie, ekologii czy opowieści kryminalne. Ostatnio stają się nawet narzędziem rekrutacji na uczelnie wyższe.

Pierwszy podcast Akademii WSB jest jednocześnie pierwszym w Polsce rekrutacyjnym podcastem dla studentów. Producentem i pomysłodawcą formatu jest studio Earborne Media.

Jak zachęcić studentów do podjęcia jednego z 18 kierunków na ciekawej uczelni? Kampanie w social mediach i targi uniwersyteckie to zawsze dobry pomysł, jednak aplikanci często decydują się na podstawie rekomendacji znajomych – w ten sposób można dostać wiedzę z pierwszej ręki od sprawdzonych osób, które już te studia podjęły. Co, jeśli taki student opowiedziałby szczerze w podcaście, jak te studia wyglądają naprawdę? I czy potwierdziłyby to inne osoby z roku, jeśli skonfrontowalibyśmy wypowiedzi prowadzących z ich opiniami?

Na taki odważny krok zdecydowały się władze Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej wypuszczając serię 6 odcinków podcastu, w którym poznajemy prawdziwe oblicze studiowania na tej uczelni, zgodnie z relacjami studentów o zupełnie różnym wieku, pochodzeniu, czy wcześniejszych doświadczeniach. W podcaście pojawiają się również krótsze historie różnych studentów, informacje o wszystkich inicjatywach i instytucjach działających przy uczelni, czy trudne pytania, z którymi zostają skonfrontowani prowadzący. Wszystko w formie narracyjnego reportażu, który pozwoli aplikantom podjąć decyzję, czy to jest właściwe miejsce dla nich.

246

Przed obrazem

Joanna Żelazińska

„Przed obrazem” to podcast, którego celem jestpomoc w zwiedzaniu muzeów.

Podcast jest podzielony na sezony. W każdym omawiam kilka dzieł sztuki z kolekcji danego muzeum. Odcinki są ułożone tak, aby słuchane pokolei stanowiły logiczną trasę zwiedzania.

Odcinek zgłoszony do konkursu to ostatni przystanek spaceru po Muzeach Watykańskich. Dotyczy on cyklu obrazów poświęconych obserwacjom astronomicznym. Opowiadam w nim nie tylko o dziełach sztuki, ale także o skomplikowanych relacjach kościoła i nauki. Ogólnie, większości odcinków towarzyszą różnego rodzaju poboczne historie. Traktuję sztukę jako pretekst do rozważań na przeróżne tematy. Staram się w ten sposób pokazać, że sztuka nie musi być wyizolowaną dziedziną wiedzy dostępną wyłącznie dla znawców.

245

Rozmowy Równoległe, tytuł odcinka: Miał być lekiem, stał się trucizną. Czy można naprawić Internet?

Małgorzata Uchnast-Ziętal

Rozmowy Równoległe to podcast w którym próbuję się dowiedzieć kim jesteśmy, w jakim świecie żyjemy i co z tego wynika. Równoległe, bo trochę obok codziennych wiadomości i tematów. Chcę na rzeczywistość i sprawy aktualne spojrzeć z pewnej odległości i wyłapywać rzeczy, które w szybkiej, codziennej potrafią umykać.
Zgłoszony odcinek to wywiad z dziennikarzem Jakubem Dymkiem. Rozmawiamy o tym dlaczego Internet nie stał się idylliczną przestrzenią, którą wymarzyliśmy sobie na początku lat dwutysięcznych.

244

Głowa do góry

Michał Siwek

To w teorii podcast, a w praktyce coś pomiędzy słuchowiskiem a internetowym show. Jestem autorem, który na bazie swojego doświadczenia z pracy w radiu postanowił stworzyć podcast, który będzie opowiadał niezwykłe górskie historie w taki sposób, aby wciągały jak dobry film!
Jak to robię? Najpierw wgryzam się w jak najgłębiej w historię, a potem nadaję jej życie. Estetyka i jakość wykonania są dla mnie tak samo ważne jak rzetelny research i kompleksowo opowiedziana historia.
Po pierwszych kilku miesiącach działalności porwałem się na uzupełnienie warstwy audio o wideo, co było równie satysfakcjonujące co trudne. Za kilka dni minie rok od publikacji pierwszego odcinka podcastu „Głowa do góry” a ja ciągle szukam właściwej formuły działania. Być może nigdy jej nie znajdę i co jakiś czas coś w moim projekcie będzie się zmieniało. Ale na pewno nie zmieni się to, że najważniejsze są w nim dobre historie!

243

Gablotki (odcinek 34. EKSPONATY #9: Magdalena Abakanowicz, Abakan żółty, 1967, Muzeum Narodowe w Poznaniu)

Martyna Kliks

Gablotki to podcast o rozsianych po całej Polsce, często znajdujących się poza głównymi turystycznymi szlakami, muzeach i galeriach sztuki, ich zbiorach oraz ludziach i historiach które za nimi stoją.

W muzealnych gablotach kryją się fascynujące historie, czasem nieoczywiste, a czasem bardzo życiowe. Historie ludzi, miejsc, przedmiotów i zjawisk – opowiadam je w Gablotkach.

W 34. odcinku stajemy przed wyzwaniem! Pośród sizalowych włókien, z których Magdalena Abakanowicz w 1967 roku utkała Abakan żółty, szukamy odpowiedzi na pytanie: czym on właściwie jest. Sięgamy do historii, wspomnień, analizujemy wrażenia z nowej wystawy Abakanowicz w Muzeum Narodowym w Poznaniu i wreszcie pytamy eksperta o kluczową kwestię: Czy abakany się pierze?

242

Radykalne Wybaczanie – Relacje, Rozwój, Duchowość. 33 – Gdy bliska osoba jest toksyczna – co robić?

Magdalena Czaja, Ewa Turek

Czy rozwój osobisty, a nawet duchowość musi zawsze łączyć się z ?odlotem? i ?chodzeniem po wodzie?? Czy można o tych tematach mówić w sposób lekki, ale zmieniający życie?

241

Stan po Burzy

Andrzej Stankiewicz, Agnieszka Burzyńska

„Stan po Burzy” to autorski program Agnieszki Burzyńskiej i Andrzeja Stankiewicza, w którym czołowi publicyści Onetu i Faktu nieszablonowo, często humorystycznie, ale zawsze merytorycznie dyskutują o najważniejszych politycznych wydarzeniach tygodnia. Odwołując się do swojego ogromnego dziennikarskiego doświadczenia i znajomości kulisów polskiej sceny politycznej, dają użytkownikowi perspektywę i wiedzę, której trudno szukać w innych publikacjach. Podcast odbija się w sieci szerokim echem, o czym świadczą nie tylko statystyki – audycji słuchają także politycy, którzy często dają temu wyraz, dzwoniąc i pisząc do prowadzących.

240

Zabawy jedzeniem (jako całość, jeśli trzeba wskazać jeden odcinek to na przykład odcinek 45. Ruskie raz!)

Paulina Nawrocka-Olejniczak

Zabawy jedzeniem to comfort food dla uszu – podcast kulinarny nie o tym jak upiec placek, raczej o tym kto pierwszy upiekł placek, co go do tego skłoniło i jak ta decyzja wpłynęła na losy ludzkości. Powstało już kilkadziesiąt odcinków – wywiadów i audio felietonów o kuchni, ludziach, historii i kulturze. Z tego podcastu dowiecie się Państwo jak cukier zmienił losy trzech kontynentów, czy Polacy fetyszyzują ramen, co ma wspólnego aerożel z rosyjską baletnicą i na czym polegał gwiezdnych chrupków czar! Zabiorę Was na ognisko u australopiteka, do baru mlecznego w Nowej Hucie, do gwiazdkowej restauracji i do Biesiekierza gdzie stoi jedyny w Polsce pomnik ziemniaka. Wyjaśnię dlaczego jedzenie w szpitalach jest tak kiepskie, wódka ma w Polsce PR gorszy niż Astra Zeneca, jak gotowanie obiadu ma się do poczucia kontroli i dlaczego fasolka szparagowa ciemnieje przy nieodpowiedniej obróbce? Rozmawiam z kucharzami i kucharkami, rolnikami, hodowcami, naukowcami, pasjonatami, pisarkami, ludźmi gastro, ba! nawet z samym Robertem Makłowiczem (odcinek numer 6 i 1/2!).
Odcinek 45. „Ruskie raz!” poświęcony jest barwnej historii barów mlecznych w Polsce i ich sytuacji w momencie publikacji odcinka (koniec kwietnia) gdy gastronomię trawił kryzys wywołany lockdownem. Do tego garść studenckich wspomnień autorki i wywiad z fantastyczną kierowniczką baru w Nowej Hucie.

239

Węglarczyk o serialach

Bartosz Węglarczyk, Piotr Markiewicz

„Węglarczyk o serialach” to podcast Bartosza Węglarczyka i Piotra Markiewicza, w którym razem z gościem przedstawiają osobiste rekomendacje najważniejszych premier. To obowiązkowa pozycja dla każdego fana filmowego i serialowego świata, podszyta wiedzą o nieoczywistych faktach.

238

Nasłuch

Andrzej Bobiński, Wojciech Szacki

„Nasłuch” to cotygodniowa polityczna audycja Polityki Insight, w której Andrzej Bobiński i Wojciech Szacki analizują i komentują polską scenę polityczną, mówią o partyjnych i personalnych rozgrywkach, a także zastanawiają się nad implikacjami poczynań polskich polityków. A to wszystko z analitycznego oddalenia, ale z odrobiną humoru i sarkazmu. W audycji gościnnie występują też Joanna Sawicka i Ryszard Łuczyn.

237

Przyszłość jest dziś

Karol Tokarczyk, Marek Świerczyński

„Przyszłość jest dziś” to seria, w której rozmawialiśmy o technologiach i ich wpływie na nasze codzienne życie. Seria składała się z kilku sezonów, które poświęciliśmy m.in. inteligentnym miastom czy sztucznej inteligencji. W sezonie „Cyfrowa turborewolucja” zastanawialiśmy się, czy i jak pandemia COVID-19 przyspieszy technologiczne zmiany. Serię „Przyszłość jest dziś” prowadził Karol Tokarczyk, a naszymi gośćmi byli eksperci i politycy, naukowcy, przedsiębiorcy i publicyści. Partnerem podcastu był Orange Polska.

Przyszłość jest dziś – https://soundcloud.com/pi-technologia/sets/przyszlosc-jest-dzis
Cyfrowa turborewolucja – https://soundcloud.com/pi-technologia/sets/cyfrowa-turborewolucja
Smart City – https://soundcloud.com/pi-technologia/sets/smart-city
Sztuczna inteligencja – https://soundcloud.com/pi-technologia/sets/sztuczna-inteligencja

Serię zgłaszam w kategorii „zleceniodawca”.

236

Człowiek 2040

Andrzej Bobiński

„Człowiek 2040” to projekt, który składa się serwisu analitycznego i serii podcastowej. W serwisie opisujemy hipotetyczne wydarzenia, firmy i procesy, dzięki którym opowiadamy życie Polek i Polaków, podzielone na 10 codziennych czynności. A w podcastach zderzamy nasze założenia i naszą wizję z wiedzą ekspertów, naukowców, publicystów oraz dyskutujemy o alternatywnych scenariuszach. Cały projekt jest zabawą intelektualną, ćwiczeniem z wyobraźni, choć opieramy się na bazie dogłębnej pracy badawczej, raportach o trendach, innowacjach i przyszłości. Parterem przedsięwzięcia jest T-Mobile Polska.

Serwis można znaleźć pod adresem – https://www.politykainsight.pl/czlowiek2040

Serię zgłaszam w kategorii „zleceniodawca”.

235

Lekkomówni

Patrycja Obara i Michał Kasprzyk

Podcast Lekkomówni stworzyliśmy, żeby pomóc słuchaczom stawać się lepszymi mówcami. Zaczęliśmy od Audiokonferencji, w trakcie której 10 prelegentów wygłosiło swoje prelekcje (oczywiście nagrane wcześniej). To rozwiązanie jest wciąż wyjątkowe na polskim rynku. Tuż po niej udostępniliśmy 30-dniowe Wyzwanie Lekkomównych, czyli kurs wystąpień publicznych. Składa się z kilkuminutowych odcinków zawierających wstęp teoretyczny i ćwiczenie, a całość prowadzi do przygotowania kompletnego przemówienia. Następny w kolejce był już bardziej klasyczny sezon, gdzie przeplataliśmy odcinki solo, wywiady i wspólne analizy przemówień innych osób. Obecnie szykujemy się do drugiej edycji Audiokonferencji.

234

Winnica Silesian. Na koniu do wina !

Maja Dutkiewicz, Bartosz Wilczyński

?Winnica Silesian. Na koniu do wina? – To jest historia rodziny Mazurków, ich wielkiej pasji i ogromu pracy, historia miejsca, w które tchnęli nowe życie. Odwiedziliśmy ich Bagieniec ? małą wieś na Dolnym Śląsku, niedaleko Wrocławia, a jeszcze bliżej Świdnicy. To stary poniemiecki majątek, wielki folwark, w którym mieści się gospodarstwo rolne, ale także winnica. Założona w 2016 roku przez Jarka Mazurka, specjalnie dla córek Soni i Marysi. W ten sposób rodzina Mazurków od pokoleń zajmująca się hodowlą koni rasy śląskiej, której członkowie zdobywali wiele nagród w konkursach jeździeckich, otworzyła przed familią zupełnie nowe możliwości.
Mazurek z Bagieńca wybił się na niepodległość. Koniarzowi z pokolenia na pokolenie i rolnikowi zamarzyła się zupełnie inna historia ? został winiarzem pełną gębą. Ale od koni się nie odżegnuje. One nadal zajmują ważne miejsce w życiu rodziny. Posłuchajcie ich historii ? Violetty, Jarka, Soni i Marysi oraz Esbena, a potem zaplanujcie przyjazd do Bagieńca,
Radio Kulinarne – pierwszy w Polsce podcast winiarsko-kulinarny. Podróżujemy i poszukujemy miejsc kulinarnych z winem, które warto odwiedzić. Wspieramy winiarzy, serowarów, producentów i produkty wytwarzane z sposób uczciwy, z poszanowaniem dla natury oraz projekty i przedsięwzięcia, które promują slow food i slow life. Interesują nas ludzie i historie, które za nimi stoją. Miejsca kulinarne i winiarskie, gdzie można zachłysnąć się życiem i po prostu odpocząć.
Maja Dutkiewicz- dziennikarka kulinarna i informacyjna (Radio Kraków- Przystanek Kulinarny, ex RMF FM) i Bartosz Wilczyński ? Promotor Kulinarny, ambasador polskich win, serów i cydrów. Razem przemierzający Polskę i nie tylko w poszukiwaniu historii i miejsc winiarskich i kulinarnych. Razem ambasadorzy kulinarni w kampanii Małopolska Poznajmy się.
Radio Kulinarne – podcast dla tych którzy kochają wino i jedzenie .

233

Syndrom Krugera

Michał Rejent

Podcast o kulturze, sztuce, filmie, literaturze, biznesie. O tym jak deskorolka obaliła komunizm, streetwear stał się integralną częścią miejskiej kultury, i sile muzyki, którą usłyszycie w każdej dekadzie. Każdy odcinek to sentymentalna podróż do konkretnego dziesięciolecia, nierzadko w towarzystwie specjalnego gościa.

Zaprasza Michał Rejent

232

JAGADAM podcast

Jagoda Tarleton, Ada Bereś

O komunikacji wewnętrznej bez ściemy. Internal Communications, lub też Internal Communication, z perspektywy pasjonatek dziedziny. Dla specjalistów oraz dla wszystkich tych, którzy chcą tworzyć dobre komunikaty wewnętrzne w swoich firmach.

231

W Berecie przy Bagiecie

Piotr Klin i Paweł Kazanowski

Cykl 'W Berecie przy Bagiecie’ to codzienne podsumowanie wydarzeń kolarskiego wyścigu dookoła Francji. Wyniki, analizy, zapowiedzi nadchodzących etapów i zakulisowe wydarzenia. Cykl stanowi część podcastu 'Pod Nominał Cast’ (https://www.spreaker.com/show/pod-nominal-cast) skierowanego do miłośników kolarstwa zawodowego i amatorskiego, rowerów szosowych, torowych, miejskich i nietypowych. Pod Nominał Cast skupia się nie tylko na wyścigach z pierwszych stron gazet (cykle W Berecie przy Bagiecie’ i 'Pita Giros czyli Pioter o Giro’), ale również na postaciach związanych z kolarstwem w Polsce i na Świecie. W zeszłym roku na falach podcastu gościli m.in. Selekcjoner Kadry w kolarstwie szosowym, Dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej, Prezes Komisji Masters przy PZKol, Rekordzista Świata w torowej jeździe na 4km, duet komentatorów kolartwa Błachut i Probosz.

230

O piasku, bez którego nie byłoby nowoczesnego życia.

Anna Dudzińska

Opowieść o piasku jest historią wyczerpywania się zasobów naszej planety. Czarny rynek, morderstwa, przestępstwa – a to wszystko z powodu piasku.

229

Waranasi – historia rytualnego palenia zwłok, jest jednocześnie przyczyną ekologicznej katastrofy w Indiach

Anna Dudzińska

Jak religia wpływa na stan środowiska w Indiach? Przeniesiemy się do Waranasi nad brzeg Gangesu, gdzie od wieków odbywa się rytualne palenie zwłok w nadziei na uwolnienie duszy zmarłego. Premiera podcastu była jednocześnie datą premiery pokazu zdjęć, które Jacek Konieczny przez siedem lat robił w Indiach.

228

Radio Naukowe

Karolina Głowacka

Radio Naukowe to podcast tworzony przez dziennikarkę Karolinę Głowacką. Tu na pierwszym planie są naukowczynie i naukowcy. Opowiadają – fenomenalnie! – o swoich dziedzinach wiedzy, aktualnych badaniach i wyzwaniach na przyszłość. Rozmawiamy nie tylko o tym CO wiemy, ale też SKĄD to wiemy.

227

Zaprojektuj Swoje Życie

Maciej Filipkowski

Audycja Zaprojektuj Swoje Życie powstała z chęci dzielenia się wiedzą o przedsiębiorczości, ku inspiracji widzów i słuchaczy, aby szli za swoim głosem serca. Pisałem o tym w swoim pierwszym wpisie na blogu, który również dla mnie oznaczał początek nowego życia: https://zaprojektujswojezycie.pl/jaka-masz-super-moc/

226

Daniel Kondraciuk ? internista dźwięku

Kamil Soldacki

Rozmowa z Danielem Kondraciukiem ? topowym lektor reklamowym, radiowym i telewizyjnym z dwudziestoletnim stażem.

225

Kwarantanna – dystopijna powieść w podcastach

Gina Damalfi, Daniel Kondraciuk

Nieodległa przyszłość, za kilka lat. Opustoszała stacja radiowa w dużej metropolii i opuszczony dom na odludziu. Emma i Dawid. Ona ? niegdyś gwiazda muzyki i autorka hitów, zamknięta w domu swojego ojca, pasjonata ekologii. On ? dawniej słynny radiowy DJ, ukrywa się w mieszkaniu swojego przyjaciela, nieopodal budynku stacji radiowej, w której kiedyś pracował. Dlaczego ci dwoje nie zapadli na chorobę Covid-4 U2 spowodowaną przez śmiertelnie groźnego, zmutowanego wirusa? Czy jest więcej takich jak oni? Czy kiedykolwiek się usłyszą lub spotkają?

224

Cykl podkastów „Własny pokój”- Tygodnik Powszechny

Katarzyna Kubisiowska, Tygodnik Powszechny

Cykl podcastów „Własny pokój” inspirowany jest esejem Virginii Woolf po raz pierwszy wydanym w 1929 r. Woolf pisała o sytuacji kobiety, która ma odwagę by w tamtym czasie tworzyć/pisać. Jaka jest jej sytuacja społeczna, egzystencjalna i ekonomiczna. Do mojego cyklu zapraszam współczesne polskie artystki , które opowiadają o tym jak dziś wygląda sytuacja tworzącej kobiety. Cykl „Własny pokój” ruszył w grudniu 2020 r. rozmową z Mirą Marcinów. Bohaterkami były m.in. Olga Hund, Iwona Chmielewska, Justyna Sobczyk.

223

Na Miejscu Zbrodni

Rafał Zalewski

?Na Miejscu Zbrodni? to wideopodcast. Prowadzi go Rafał Zalewski, dziennikarz i autor reportaży kryminalnych emitowanych w programach ?Interwencja? i ?Państwo w Państwie? stacji Polsat. Nowy program serwisu zdradza tajemnice największych zbrodni i dociera do świadków wydarzeń. To, co wyróżnia go spośród innych podcastów kryminalnych, gdzie przedstawiana jest sucha historia, to fakt, że autor pokazuje przedmioty, zdjęcia, narzędzia i dowody w sprawach, o których opowiada. Rozmawia ze świadkami oraz sprawcami przestępstw dzięki temu widz/słuchacz czuje się jakby faktycznie był na miejscu zbrodni. Podcast ma niesamowity klimat.

222

Ołowiany Podcast ( Selekcja do Wojsk Specjalnych – Jak się przygotować i jak naprawdę wygląda? – odcinek 27

Przemysław Golasz

Ołowiany Podcast to podcast przeznaczony dla strzelców i osób interesujących się tą tematyką. Zgłoszony 27 odcinek to wywiad nagrany w Jednostce Wojskowej AGAT w Gliwicach dotyczący Selekcji do Wojsk Specjalnych, czyli ciężkiej próby fizycznej jaką musi podjąć każdy kto chce w przyszłości zostać operatorem na zespole bojowym jednostki Wojsk Specjalnych – w tym konkretnym wypadku Jednostki Wojskowej AGAT. Rozmowa została przeprowadzona z żołnierzem który przeszedł selekcję, z kandydatem któremu się nie udało, z instruktorem który weryfikuje kandydatów podczas selekcji i psychologiem wojskowym. Odcinek przedstawia trud jakiemu musi stawić czoła przyszły operator.

221

Rozwój Osobisty Dla Każdego

Wojciech Strózik

Bajki i wiersze dla dzieci.
Świetne podczas zabawy.

220

Rozwój Osobisty Dla Każdego

Wojciech Strózik

Podcast dla zainteresowanych świadomym i efektywnym rozwojem osobistym.
Podcast jest ogromną dawką inspiracji, praktycznych wskazówek i rekomendacji.

219

Studio26 podcast

Kara Becker i Maja Chitro

Studio26 to ukazujący się co 2 tygodnie podcast modowo-kulturowy z silnymi wątkami społecznymi o wszystkim, co warto wiedzieć, aby z powodzeniem poruszać się w meandrach mody, kultury i współeczesnych wydarzeń. W każdym odcinku prowadzące, Kara Becker i Maja Chitro, omawiają premiery, polecają godne uwagi książki, seriale, filmy, wystawy sztuki, a także zapraszają do swojego studia wyjątkowych gości. Wśród nich między innymi jeden z najzdolniejszych współczesnych artystów młodego pokolenia, Jan Bajtlik (w rozmowie o współczesnym rynku sztuki), reporter Dionisios Sturis (o neofaszyźmie, prawicowych ruchach, które w Europie przybierają na sile, kryzysie uchodźczym i sytuacji na granicy polsko?białoruskiej) , autorka książki i dziennikarka Paulina Klepacz ( o feminizmie, ?cnotach niewieścich?, slut?shamingu) czy aktywistka Ogi Ugonoh (o tym czym jest rasizm, fetyszyzacja czarnej społeczności czy kompleks białego zbawiciela i dlaczego słowo ?murzyn? jest obraźliwe). Każdy odcinek podkastu zamyka cykl ?Wstrząśnięte, Nie Zmieszane?, w którym prowadzące odpowiadają na pytania zadane przez słuchaczy.

Prowadzące:
Kara Becker (dziennikarka mody i stylistka współpracująca z takimi tytułami, jak Vogue, Unpolished Magazine, magazyn Sukces dziennika Rzeczpospolita czy Zwierciadło)
Maja Chitro (szefowa działu kultury magazynu Elle, autorka książki Ballady i Romanse. Jak Kochał Rock’n’Roll w latach 60. i 70. XX Wieku, dziennikarka modowo-kulturowa współpracująca z magazynem Sukces dziennika Rzeczpospolita, So Magazynem portalu Wp.pl czy Noizz.pl).

218

[57.] ? Od wojennych improwizacji po hipsterskie wariacje. HISTORIA KAWY MROŻONEJ – podcast ZMACZNEGO

Małgorzata Zmaczyńska

To będzie naprawdę frappujący odcinek! A to dlatego, że opowiadam w nim historię trunku, bez którego trudno wyobrazić sobie upalne dni. Choć korzenie kawy mrożonej sięgają relatywnie niedaleko, przez ten czas zdążyła przejść bardzo długą drogę i wielokrotnie zmieniać swoją postać ? od wojennego wynalazku, przez dzieło przypadku? po kompletą porażkę.

217

Anonimowa Aktorka

Milena Staszuk

Pół żartem o zawodzie aktora, kiedy nie jesteś celebrytą.

216

Podcast Historyczny – Magellan: Wyprawa dookoła Świata

Rafał Sadowski

Autor zabieram nas w podróż wokół całej kuli ziemskiej ! To opowieść o rejsie w nieznane, o sztormach, buntach załogi, o braku żywności i słodkiej wody, szkorbucie, dezercji, o nawracaniu na chrześcijaństwo i o bojach z tubylcami. Epicka podróż, która na zawsze zmieniła nasze postrzeganie Ziemi! Naszym kapitanem zaś będzie sam Ferdinand Magellan!

215

Szczypta

Edyta Kowal

Szczypta to misz-masz tematów. Rozmawiam tu z ludźmi, których podziwiam i szanuję. Ale niekoniecznie tymi, z którymi związana jestem zawodowo. Znajdą tu Państwo szczyptę pasji, marketingu i biznesu, ale i szczyptę tematów społecznych, które są dla mnie bardzo ważne. Kiedy startowałam z tym podcastem, miałam jeden cel – otworzyć sobie i moim słuchaczom głowę na to, co nowe, inne, czasami niezrozumiałe. Poszerzyć horyzonty. Przebić się ze swoim contentem poza własną bańkę, dotrzeć z nim do różnych odbiorców i sprawić, by zostali ze mną na dłużej. I w dużej mierze ten cel udaje mi się realizować. Niezależnie, konsekwentnie od sierpnia 2020 i z tym samym entuzjastycznym podejściem, które przybiera na sile za kazdym razem, gdy wkładam na plecy plecak z mikrofonami i zmierzam na spotkanie z moim kolejnym gościem :)

Fanpage Szczypty (uruchomiony dopiero w marcu 2021): https://www.facebook.com/SzczyptaPodcast

214

Wendy Carlos – królowa muzyki elektronicznej | ZAPOMNIANE PIONIERKI

Marta Pawlikowska

Podcast, który zgłosiłam, należy do serii „Zapomniane pionierki”. Moim celem jest przedstawianie kobiet wpływowych dla świata muzyki, a jednocześnie bardzo niedocenianych. Mój materiał prezentuję sylwetkę Wendy Carlos, do zasług której należy wprowadzenie syntezatora Mooga do mainstreamu, a także stworzenie „Sonic Seasonings”, czyli pierwszego albumu ambientowego. Opowiadając historię Wendy, staram się wspominać zarówno o jej życiu zawodowym, jak i osobistym, co pozwala słuchaczowi zrozumieć, że przyczyniła się również do widzialności osób transpłciowych, stając się swoistą ikoną. Mówię również o innych słynnych projektach muzycznych Carlos, na przykład ścieżce dźwiękowej do filmu „Mechaniczna pomarańcza” czy „Tron”. Wszystko to składa się na – mam nadzieję – spójny obraz jej osoby.

213

Artykuły naukowe czytane

Kamil Kopacewicz

Audycja zawiera to co sugeruje nazwa, czyli artykuły naukowe czytane od początku do końca. Celem podkastu jest popularyzacja nauki i jednocześnie pokazanie, że artykuły naukowe mogą być ciekawe, a także że posiadają własną narrację, której nie można zredukować do skrótowych opisów.

212

Rzeszowskie historie, odcinek 2

Grażyna Bochenek

Rzeszowskie historie
Podcast dla mieszkańców Rzeszowa, opowieści o ludziach, miejscach i zdarzeniach ważnych w historii miasta. Chcesz wiedzieć, kto chodził kiedyś ulicami, po których teraz biegniesz do pracy albo do szkoły, interesuje Cię, co działo się tu wcześniej? Posłuchaj!

Odcinek 2
Odwiedzamy podwórko kamienicy pod numerem piątym przy ulicy 3 Maja. Znajdują się tu architektoniczne ślady po żydowskich mieszkańcach miasta ? ślady, które dla większości z nas pozostają dziś zupełnie nieczytelne.

211

Odpowiedzialna Moda

Katarzyna Zajączkowska-Fajto

Moda jako zjawisko i pretekst do rozmów o świecie, życiu i relacjach.
Patchworkowy mix tematów i wątków. Czasem o tym jak się ubrać, innym razem jak uratować świat.
Kulisy branży mody i slow fashion non fiction. Subiektywnie i emocjonalnie. Czasem solo, czasem w parze.
*Podcast ekologiczny, nie testowany na zwierzętach i 100% feministyczny
www.katarzynazajaczkowska.com

Z podcasterskim pozdrowieniem,
KZF

210

Kobiecość w Eterze

Aleksandra Wójcik

„Dlaczego śmierć w kulturze najczęściej przybiera postać kobiety? Czy kobiecość pszczół można w jakikolwiek sposób odnieść do tej ludzkiej? Jak ideały kobiecego piękna zmieniały się w malarstwie? Kim są współczesne singielki? Jak wygląda życie spełnionej mamy 4 dzieci? Czy z neurobiologicznego punktu widzenia mózgi kobiet i mężczyzn różnią się? Od jakich słów wywodzi się „”kobieta”” i „”dziewczyna””? Ile współczesna kobieta ma w sobie z Małej Syrenki, a ile z Pippi Langstrump? Czy modelką można zostać w wieku 80 lat?
Nieustannie szukam odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Wyrazem tej ciekawości jest mój podcast ?Kobiecość w Eterze?.

Jestem zafascynowana kobiecością i zakochana w niej. Jednocześnie kocham radio i magię studia nagraniowego. Do moich wywiadów i głębokich rozmów zapraszam naukowców, blogerów, artystów ? ludzi znanych i kobiety z sąsiedztwa. Wszystko po to, by chociaż zbliżyć się do tego, czym jest kobiecość. By pokazywać różne jej aspekty i sposoby realizacji w XXI wieku.

Każdy odcinek od początku do końca jest realizowany przeze mnie. Daję sobie czas na poznanie historii bohaterki (bohatera), na skrupulatny montaż rodem ze starej radiowej szkoły oraz na dobór melodii i efektów, które najwierniej zilustrują przekaz.

Po 1,5 roku tworzenia podcastu wiem jedno ? kobiecość jest wyjątkowa, podobnie jak człowieczeństwo w ogóle. Tematy się nie kończą. Ja zaś jestem wciąż głodna spotkań, historii i tego co niewypowiedziane.

209

SZTUKA POWSZECHNIE NIEZNANA (18): MADONNA Z… OGÓRKIEM?

Magdalena Łanuszka

Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Powszechnym. Autorka – doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej – co miesiąc zaprasza do wysłuchania opowieści o ciekawostkach ukrytych w dziełach sztuki dawnej. Cały cykl jest dostępny na stronie: https://www.tygodnikpowszechny.pl/sztuka-powszechnie-nieznana

208

Podcast Motoryzacyjny Overdrive

Maciej Pertyński, Bartosz Ławski

Podcast Motoryzacyjny Overdrive to seria audycji, w których dziennikarze motoryzacyjni Maciej Pertyński i Bartosz Ławski poruszają temat motoryzacji w wielu aspektach: elektromobilności, technologii, historii, ekonomii itp.

207

BUDUJEMY CAL PO CALU

KRZYSZTOF SZUBZDA

Jakiś czas temu nawiązaliśmy współpracę z Krzysztofem Szubzdą: dziennikarzem, reżyserem i satyrykiem. Razem stworzyliśmy 30 odcinków podcastu, który odsłuchano już ponad 6 tys. razy.

206

Zrównoważony Rozwój

Paweł Pudło

W polskich mediach głównego nurtu brakuje rzetelnej debaty o tym co musimy zrobić, aby uniknąć dramatycznych zmian klimatu czy katastrofy ekologicznej związanej z kryzysem bioróżnorodności, wymieraniem gatunków i innymi zagrożeniami, z którymi musi się zmierzyć współczesny świat. Podcast Zrównoważony Rozwój stara się wypełnić tę lukę. Poruszając tematy związane z gospodarką, energetyką, klimatem i ekologią, stawia sobie na celu skłonienie słuchaczy do refleksji i uświadomienie odbiorcom, że wiele rzeczy, które uznajemy za pewnik i słuszną drogę postępowania (czy to w przypadku państw czy naszych wyborów jednostkowych) tak naprawdę ma swoją ciemną stronę i niekoniecznie działa na naszą korzyść w dłuższej perspektywie.

205

Digital Means Future

KRZYSZTOF SZUBZDA

Wino to moja najnowsza pasja.
Niestety moja wiedza enologiczna jest zbyt uboga, by się nią dzielić, ale czuję się w pełni kompetentny, by pogawędzić z Wami o dobrych okazjach do sięgnięcia po konkretne wino. Skoro food-pairing stał się ważnym elementem winiarskiego rytuału i wzbogacił przeżycia płynące z picia wina, to date-pairing może te doznania jeszcze tylko podnieść.

I dlatego powstał ten podcast!

204

Digital Means Future

Nell Przybylska

Są innowacyjni, kreatywni, a przede wszystkim pobudzają wyobraźnie i aktywność cyfrową Polaków. Takie cechy wyróżniają osoby nagrodzone tytułem Digital Shapers. Nell Przybylska zaprasza do rozmów o nowych technologiach z innowatorami o nietuzinkowych pomysłach. Osobami, które myślą nieszablonowo, inspirują do zmiany i mają ogromny wpływ na digitalizację naszego kraju. Goście podcastu ,,Digital Means Future?? wspólnie z prowadzącą rozmawiają o tym, jak wspierać rozwój innowacji w Polsce. W pierwszym odcinku o potrzebie cyfryzacji mówi Anna Streżyńska, współzałożycielka i prezes MC2 Innovations, była minister cyfryzacji i była szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

203

„Welon i mucha”

Rafał Tomański

Od lat zajmuję się Azją, pracowałem m.in. dla PAPu jako korespondent w Pekinie, pisałem i wciąż pisze do wielu największych redakcji w Polsce. W czerwcu 2020 roku założyłem na TikToku kanał „Środek od środka” https://www.tiktok.com/@srodekodsrodka. Od tamtej pory codziennie nagrywam kolejne filmy mające na celu popularyzację wiedzy o Azji.

Opowiadam o Azji przez pryzmat książek, wydarzeń, przedmiotów, filmów i wszystkiego, co w danej chwili może jej pełniejszy obraz nakreślić. Pierwsze pół roku działania przyniosło 20 tys. fanów na profilu.

Nie mam negatywnych komentarzy, zajmuję się tą tematyka na tyle długo, żeby wiedzieć, jak o Azji opowiadać tak, żeby zainteresować.

Dodatkowo na prośby widzów do Tiktoka powstały dwa kolejne obszary: kanał na YouTube’ie https://www.youtube.com/srodekodsrodka oraz podcast https://anchor.fm/srodekodsrodka.

Zainteresowanie tematyką jest ogromne, a użytkownicy TikToka są chętni dowiadywać się o Azji na sposób o wiele bardziej pogłebiony niz dotychczas. Sami wiedzą o Azji więcej niż poprzednie pokolenia w ich wieku, ale nie wystarcza im wyłącznie popkultura (jak k-pop czy anime), do której mają łatwy dostęp. Są żywo zainteresowani tak z pozoru trudniejszymi tematami jak konfucjańska filozofia, japońska estetyka czy tamtejsze tradycyjne wierzenia. Ja jestem w stanie to ciekawie wytłumaczyć i dodatkowo pokazać połączenia między dawno minionymi epokami a dniem dzisiejszym.

202

„Welon i mucha”

Rafał Tomański

Od lat zajmuję się Azją, pracowałem m.in. dla PAPu jako korespondent w Pekinie, pisałem i wciąż pisze do wielu największych redakcji w Polsce. W czerwcu 2020 roku założyłem na TikToku kanał „Środek od środka” https://www.tiktok.com/@srodekodsrodka. Od tamtej pory codziennie nagrywam kolejne filmy mające na celu popularyzację wiedzy o Azji.

Opowiadam o Azji przez pryzmat książek, wydarzeń, przedmiotów, filmów i wszystkiego, co w danej chwili może jej pełniejszy obraz nakreślić. Pierwsze pół roku działania przyniosło 20 tys. fanów na profilu.

Nie mam negatywnych komentarzy, zajmuję się tą tematyka na tyle długo, żeby wiedzieć, jak o Azji opowiadać tak, żeby zainteresować.

Dodatkowo na prośby widzów do Tiktoka powstały dwa kolejne obszary: kanał na YouTube’ie https://www.youtube.com/srodekodsrodka oraz podcast https://anchor.fm/srodekodsrodka.

Zainteresowanie tematyką jest ogromne, a użytkownicy TikToka są chętni dowiadywać się o Azji na sposób o wiele bardziej pogłebiony niz dotychczas. Sami wiedzą o Azji więcej niż poprzednie pokolenia w ich wieku, ale nie wystarcza im wyłącznie popkultura (jak k-pop czy anime), do której mają łatwy dostęp. Są żywo zainteresowani tak z pozoru trudniejszymi tematami jak konfucjańska filozofia, japońska estetyka czy tamtejsze tradycyjne wierzenia. Ja jestem w stanie to ciekawie wytłumaczyć i dodatkowo pokazać połączenia między dawno minionymi epokami a dniem dzisiejszym.

201

„Welon i mucha”

Gabriela Jelonek

„Welon i mucha” to seria podcastów o ślubach – ale bez lukru i z całym mnóstwem praktycznej wiedzy. Co zrobić, jeśli nasze wesele zostało odwołane z powodu koronawirusa? Czy możemy przełożyć naszą uroczystość lub odzyskać pieniądze? Jakie mamy prawa i obowiązki w świetle prawa jako małżeństwo? Co musimy przygotować, aby formalnie móc zawrzeć małżeństwo poza granicami kraju? Jak opanować stres i presję przed ślubem? Skąd się wzięły w kulturze przesądy ślubne? Dlaczego w Kościele jest lista zakazanych piosenek na ślub? Czym różnią się ślub kościelny, konkordatowy, jednostronny, humanistyczny i cywilny? Aż w końcu – całe mnóstwo porad dotyczących organizacji, mody i DIY – to tylko niektóre poruszane tematy. Ślub i wesele to jedne z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Dlatego postanowiłam stworzyć ślubne kompendium wiedzy. Razem z ekspertami odpowiadam na pytania słuchaczy, prezentuję najnowsze trendy i podpowiem, jak tanio i z łatwością samodzielnie przygotować się do ślubu. Seria ma aktualnie 36 odcinków i przygotowywane są kolejne. Podcast jest dostępny za darmo na Spotify, Google Podcasts, iTunes, EmpikGo, YouTube i innych platformach podcastowych.

200

Zamek Królewski na Wawelu

Borys Kozielski

Realizowany we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu cykl opowieści o zasobach muzealnych, konserwacji dzieł sztuki, wystawach stałych i czasowych. Odcinki stają się ilustracjami do odpowiednich haseł w Wikipedii.

199

Latarnie morskie w Polsce

Borys Kozielski

Cykl reportaży z wybrzeża i wizyt w latarniach morskich. Czasem jako minireportaż, czasem jako relacja

198

Jak Wikipedia zmienia świat?

Borys Kozielski

Seria podkastów o roli Wikipedii w dzisiejszym świecie. Kto i jak ją tworzy? Jak największy zbiór wolnej wiedzy pozostaje odporny na fake newsy? Kto i co może na Wikipedii? Czym jest Wikiszkoła i GLAM? Do rozmowy o polityce, sztuce, i projektach Wikimedia Polska zaprosiliśmy Wikipedystów i Wikipedystki, uczestników i uczestniczki Wiki projektów oraz członków i członkinie wikimediów.

197

Nauka XXI wieku

Borys Kozielski

Rozmowy z polskimi naukowcami na tematy związane z odkryciami naukowymi, badaniami.

196

Podkasting w Polsce

Borys Kozielski

Podkasty na temat naszego dziedzictwa, które otrzymujemy od przeszłych pokoleń. Gdzie możemy ich szukać? jak o nie dbać? jak z nich korzystać? i jak pomóc w ich rozpowszechnianiu? To główne pytanie na które szukamy odpowiedzi w tej serii podkastów. Dodatkowo częścią podkastu są comiesięczne spotkania w studiu podczas nagrywania kolejnego odcinka. Podczas spotkania można nauczyć się edytowania Wikiźródeł, a także uczestniczyć w odcinku podkastu jako lektor lub jako słuchacz.

195

Nasze źródła

Borys Kozielski

Podkasty na temat naszego dziedzictwa, które otrzymujemy od przeszłych pokoleń. Gdzie możemy ich szukać? jak o nie dbać? jak z nich korzystać? i jak pomóc w ich rozpowszechnianiu? To główne pytanie na które szukamy odpowiedzi w tej serii podkastów. Dodatkowo częścią podkastu są comiesięczne spotkania w studiu podczas nagrywania kolejnego odcinka. Podczas spotkania można nauczyć się edytowania Wikiźródeł, a także uczestniczyć w odcinku podkastu jako lektor lub jako słuchacz.

194

Historie

Borys Kozielski

Opowieści są starsze niż nasza historia, przekazywane z ust do uszu opowieści były dużo wcześniej niż powstała słowo pisane. Dziś, w natłoku informacji wątpliwej wartości, fejkniusów i erze „post obrazkowej”, autentyczny przekaz słowny, emocje jakie niesie i realizm opowieści zyskują na wartości. Cykl podkastów pod tytułem „Historie” to takie opowieści.
Dodatkową wartością tej serii jest to, że trafiają na wolnych licencjach do Wikimedia Commons i mogą stają się ilustracjami do haseł w Wikipedii

193

IT i TO

Tomasz Onyszko

192

chmielowiec.kast

Karolina Chmielowiec

Tworzę chmielowiec.kast z myślą o miejscu, w którym można odetchnąć po ciężkim dniu, oderwać się od obowiązków życia codziennego i poczuć się jak na kawie z najlepszą kumpelą. Zero sztywnych ram, dużo humoru. Nawet do poważnych tematów podchodzę z odpowiednim dystansem. Opowiadam o przygodach i doświadczeniach z mojego życia, czasem troszkę się wymądrzam, lub zapraszam swoje koleżanki do wspólnego mędrkowania.

Podcast tworzę po omacku, ucząc się na własnych błędach, sprawdzając na chybił-trafił jaka forma najbardziej podoba się moim odbiorcom. Mam 24 lata, pochodzę z Podkarpacia, studiowałam w Krakowie, a obecnie mieszkam w Warszawie. Mam mnóstwo pomysłów na siebie, a podcastowanie jest jednym z nich!

Jeśli miałabym komuś polecić do przesłuchania tylko jeden odcinek z tych dotychczasowo opublikowanych, byłby to #3: Jak (nie) randkować przez Tindera?, w którym opowiadam o swoich mniej i bardziej żenujących wtopach z życia singielki lub #4: Mój amerykański sen okazał się koszmarem – o programie Au Pair.

191

Dzieciandia 020. Pyłopowiadacz

Magdalena Herman

W tym odcinku: nasze rodzinne pogaduchy o nowo zakupionych książkach, serialach o smokach i smakołychach i jednej grze planszowej. Ponadto bajkowisko, czyli opowiadanie napisane na potrzeby tego podcastu, pod tytułem ?Pyłopowiadacz? – kolejna część Uniwersum Dzieciandii?

190

Kaizen Miracle

Tomasz Miler

Kaizen Miracle – małymi krokami od pomysłu do zysku. Podcast pokazujący jak małymi krokami rozwijać biznes. Pokazuje narzędzia, które każdy może wykorzystać w tworzeniu efektywniejszej firmy. Prezentuje tematy związane z optymalizacją Lean i Kaizen oraz tematy związane z psychologią, budowaniem efektywniejszych zespołów i umiejętności liderskich.

189

OSS. Okiem Służb Specjalnych 041. Gry Informacyjne

Piotr Herman

Odcinek podcastu typu WABiK (Wywiad, Analiza, Bezpieczeństwo i Konsekwencje), w którym opowiadam o wybranych aspektach współczesnych wojen informacyjnych i psychologicznych ?
W tym odcinku nieco teorii? choć opisującej jedynie stosowane rozwiązania w toczących się podskórnie wojnach: informacyjnej i psychologicznej, w których to konfrontacjach pierwsze skrzypce grają służby specjalne różnych państw.

188

Porozmawiajmy o IT

Krzysztof Kempiński

Pokazuję trendy, technologie, zjawiska i metodyki, które są obecnie stosowane w IT. Poprzez ten podcast chcę docierać do ludzi z branży na różnym stopniu zaawansowania jak również ludzi spoza, którzy dopiero zastanawiają się nad wejściem lub myślą o wyborze tej ścieżki zawodowej. Większość odcinków to wywiady z ekspertami w swoich dziedzinach. Nie ograniczam się tylko do aspektów technicznych związanych z programowaniem, chmurą, DevOps. Poruszam tematy związane z rekrutacją, zarządzaniem, produktywnością, umiejętnościami miękkimi czy pracą na różnych stanowiskach. Zatem jeśli interesuje Cię programowanie, branża IT, chmura, DevOps, administracja ta audycja jest dla Ciebie!

187

Nic Za Darmo

Tomasz Jaroszek

Największa wartość podcastu to praktyczna wiedza i przyjemny sposób jej przekazania. Ekonomia i finanse to dla wielu trudne słownictwo, dużo liczb, skomplikowane pojęcia i wykresy – przez ten stopień skomplikowana wiele arcyciekawych tematów nigdy dociera do słuchaczy. Podcast Nic Za Darmo stawia sobie za cel nr 1 wytłumaczenie tematu w sposób tak prosty, że każdy słuchacz zrozumie go po przesłuchaniu audycji.

Nic Za Darmo to podcast, w którym rozmawiamy o pieniądzach – pieniądzach, które są ważne w życiu każdego słuchacza. Gospodarzem programu jest Tomek Jaroszek, bloger finansowy, który tłumaczy w audycjach zagadnienia ekonomiczne, zaprasza ciekawych gości i stara się trudne tematy tłumaczyć niezwykle prostym językiem. Tu edukacja finansowa jest na pierwszym miejscu – co tydzień, w każdy wtorek.

186

Temat Na Dziś

Martyna Kędra

Podcast Temat Na Dziś to porcja informacji i inspiracji z dziedzin takich jak: psychologia, minimalistyczny styl życia, osiąganie celów, relacje, samodyscyplina, kreatywność, freelance. Mowa w nim o dobrym, zrównoważonym, radosnym i twórczym życiu. O rozwijaniu pasji, tworzeniu nowych nawyków, pracy nad sobą i swoimi umiejętnościami. Pojawiają się tu też tematy asertywności, barier komunikacyjnych, pewności siebie i wiele innych.

185

Bajki Jak Dawniej

Michał Ziomek

„Bajki Jak Dawniej” to słuchowisko dla dzieci – teatr wyobraźni z autorskimi bajkami i piosenkami, propagujący wartości związane z atmosferą w domu, rodziną, slow-life, samodzielnością, ekologią, naturą czy świadomie budowanymi relacjami międzyludzkimi.

184

DROZDOWISKO

Teresa Drozda

Drozdowisko to autorski podcast zajmujący się kulturą w niemal wszystkich jej przejawach.
Drozdowisko to teatr, literatura, piosenka, film, kulturalne podróże po Polsce i Czechach, wspomnienia o ludziach kultury i dużo materiałów archiwalnych.
Drozdowisko to po prostu ja, Teresa Drozda.
Drozdowisko #25 nagrywane było w Kudowie Zdroju, Pradze oraz Cieszynie – są w nim migawki ze wszystkich tych miejsc.

183

PRZYSTANEK: POLITYKA

Łukasz Pawłowski

Przystanek: Polityka to seria podcastów założyciela Ogólnopolskiej Grupy Badawczej Łukasza Pawłowskiego ukazująca się od marca 2021 r. Przystanek: Polityka to podsumowanie najgorętszych politycznych kwestii w zupełnie nowy jakościowo sposób ? bez zbędnej publicystyki i podnoszenia temperatury sporu, bez domysłów i wróżenia z fusów, za to na podstawie twardych danych, badań i prognoz, których tak bardzo w polskiej debacie publicznej brakuje. Przystanek: Polityka to także pole do rozmów z gośćmi ze świata mediów i badań (wśród gości Łukasza Pawłowskiego znaleźli się m.in. Michał Kolanko z Rzeczpospolitej, czy Paweł Ciacek z Research Collective).

182

Biznes Non-Fiction

Marta Michałowska

Biznes Non-Fiction to podcast, w którym zespół Nieagencji przygląda się branżowym opowieściom i wraz z gośćmi sprawdza, ile jest w nich konkretów. Co się stanie, jeśli okaże się, że odpowiedź brzmi: tylko trochę albo w ogóle? Czy jedyne, co nam pozostanie, to odrzucić tę narrację całkiem czy dalej udawać? Wciąż robić CSR jako zasłonę dymną czy dotrzeć do sedna problemu? Wspierać pracowników czy tylko organizować owocowe czwartki? Poświęcić się pracy czy rodzinie? A może jest jakaś droga środka…?

Ponadto Nieagencja za każdy odsłuch przeznacza 10 PLN na rzecz Fundacji po Drugie, pomagającej młodzieży w kryzysie bezdomności.

W odcinku o IOE sprawdziliśmy ile jest prawdy w branżowych historiach, w tym w … historiach o IoE? Internet Wszystkiego: czyli czego dokładnie?? Jak odnaleźć się w świecie nowych technologii i wyzwaniach, które „Internety” ze sobą niosą? Razem Sylwią Czubkowską, redaktor prowadzącą Spider’s Web+, Jankiem Zygmuntowskim, specjalistą z zakresu gospodarki cyfrowej, Bartoszem Paszczą z podcastu „ScepTech”, Piotrem Koniecznym, założycielem portalu Niebezpiecznik.pl i Kasią Golą z GeekGoesChic., przyjrzymy się bezpieczeństwu w sieci, udostępnianiu danych i świadomości technologicznej społeczeństwa.

181

Walec Bojowy

Michał Szałański

Podcast dla miłośników gry planszowe Blood Bowl

181

Walec Bojowy

Michał Szałański

Podcast dla miłośników gry planszowe Blood Bowl

180

Premiery Muzyczne

Jakub Barwiński

Szanowni Państwo,

z tej strony Jakub Barwiński. Zgłaszam link do mojego podcastu/kanału o muzyce – nazwa to Premiery Muzyczne i analizuje tam wspólnie z gośćmi ich nowe płyty muzyczne, które ukazują się na polskim rynku. Kanał dostępny jest na YouTube, ale również jako podcast na Spotify, Apple, Google, Soundcloud itp.

Podsyłam też link do Spotify podcastu: https://open.spotify.com/show/0XnmjXTw74m4VTjrsbm7Ch?si=Rftdb7c5SuaPx0EDSPa0ig&dl_branch=1

Dziękuję, pozdrowienia z Chicago,
Jakub Barwiński

179

Frans Krajcberg – artysta o polskim pochodzeniu w Raporcie o stanie świata

Anna Dudzinska

Frans Krajcberg żydowski artysta polskiego pochodzenia czyli „odkrycie” Raportu o stanie świata .

178

Saamowie – jeden z najmniej znanych ludów Europy w „Raporcie o stanie świata”

Anna Dudzinska

Opowieść o Saamach ukazała się w Raporcie o stanie świata, podcaście Dariusza Rosiaka. Zrealizowany został w Norwegii.

177

Strefa Prywatna/ „Mikroekspresje i emocje”

Jakub Jamrozek

Mikroekspresje – co mówią innym o nas mimowolne ruchy twarzy? Czy sygnały niewerbalne mogą zdemaskować kłamczucha, czy pokażą strach albo pewność siebie? O tajemnicach, które możemy wyczytać z twarzy opowiada Piotr Marszałkowski, youtuber, autor kanałów psychologicznych.

176

Chciała tylko miłości. Sprawa Nicole Lovell (Seria Niebezpieczna sieć, Odcinek 15)

Monika Prześlakowska

W ramach podcastu Kryminalne Historie przygotowuję odcinki o sprawach kryminalnych, ale także tworzę różne serie. Jedną z najważniejszych dla mnie, jest seria Niebezpieczna sieć, w której poruszam temat bezpieczeństwa w internecie. Sama padłam ofiarą osoby, która podawała się za kogoś innego i zabrała mi wiele cennego czasu. W moim przypadku, oprócz zranionych uczuć, na szczęście źle się to nie skończyło. Uznałam jednak, że dobrze byłoby edukować innych (zwłaszcza nastolatków i ich rodziców) jak mądrze korzystać z internetu i na co uważać, przy zawieraniu tego typu znajomości, a jednocześnie ich z góry nie demonizować, tylko wyczulić na pewne sygnały, sytuacje itp. Pomyślałam, że najlepszą formą edukacji będą przykłady spraw kryminalnych, które rozpoczęły się od znajomości przez internet. Wielokrotnie dostawałam już informacje zwrotne, że ta seria faktycznie robi coś dobrego i wiele osób zaczęło dbać o swoje bezpieczeństwo i swoich bliskich. Dlatego właśnie ją chciałam zgłosić na przykładzie historii Nicole Lovell, ale także każdego innego odcinka z tej serii.

175

KULTURA W OTOCZENIU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Fundacja Emanio Arcus

? Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych? – autorski program Dominika Kubalskiego, niepełnosprawnego dziennikarza, stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który można usłyszeć na naszej antenie w każdą niedzielę po godz. 20.00. Gośćmi Dominika są wybitne osobowości ze świata zarówno polskiej, jak i europejskiej kultury. Aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, muzycy, animatorzy, którzy w rozmowie z Dominikiem dzielą się nie tylko opowieściami o swoich artystycznych dokonaniach, ale również sposobem patrzenia na świat i ludzi, zwłaszcza tych z niepełnosprawnościami.

Dominik Kubalski (ur. 1987) – dziecięce porażenie mózgowe nie stanęło mu na drodze w realizacji własnych marzeń. Ukończył m.in. warszawskie liceum im. K. K. Baczyńskiego, jak i kurs grafiki komputerowej. Zawsze uśmiechnięty i z dobrym słowem dla każdego. Wielki pasjonat filmu i muzyki. Nikt jak on w Radiu Bezpieczna Podróż nie orientuje się lepiej w bieżących wydarzeniach kulturalnych. Jego idolką jest Jennifer Lopez. Marzy, by przeprowadzić z nią wywiad. Jak znamy Dominika, wcześniej czy później, i to marzenie zaliczy do zrealizowanych.

174

Wojtek Urbański: Producent muzyczny o Rojst’97 i współpracy z młodymi twórcami

Dominik Wszędybył

Podcast Leonarda Michalskiego jest autorskim audio-projektem, którego głównym założeniem jest podejmowanie różnorodnych, niebanalnych tematów, zachowując luźną formę dłuższej rozmowy z wyłącznie wyjątkowymi gośćmi. Program istnieje od czerwca 2020 roku i zgodnie ze specyfiką dzisiejszego świata, nagrywany jest zdalnie. Z każdym odcinkiem udaje się gościć interesujących rozmówców z istotnym społeczno-kulturalnym przekazem, w tym m.in. aktorów, podróżników i krótko mówiąc ? ludzi w pełni poświęcających się swojej pasji. Jednym z nich był Wojtek Urbański – autorytet w dziedzinie samodzielnego rozwijania oczekiwanych od siebie umiejętności i skutecznego dążenia do wyznaczonych, zawodowych celów, a w jego przypadku kompetencji muzycznych. Będąc obecnie jedną z najciekawszych marek osobistych na polskim rynku fonograficznym, producent dzieli się niezbędną wiedzą o stawianiu pierwszych kroków na drodze do swoich marzeń.
Podcast publikowany jest na YouTube oraz Spotify.

173

Dlaczego tu ? Polacy z wyboru/ Michał Rezazadeh

Marcin Pośpiech

Podcast kryminalny, ukazujący luki w polskim wymiarze sprawiedliwości oraz instytucjach społecznych.

172

To nie może się wydać | Tajemnic żółtego domu

Joanna Drzewiecka

Podcast kryminalny, ukazujący luki w polskim wymiarze sprawiedliwości oraz instytucjach społecznych.

171

Black Hat Ultra

Kamil Dąbkowski

Rozmowa z długodystansową biegaczką górską. Kasia jest osobą pełną pasji. Posiada niezwykły talent co podpiera ciężką pracą. Ta mieszanka daje jej możliwość do wygrywania na dystansach od 20 do 100 km.

170

#21 – O gejszach, tańcu i japońskich drag queen (występuje: Hana Umeda)

Paweł Drozd

Hana Umeda od kilkunastu lat uczy się japońskich tańców klasycznych. Wkrótce jedzie do Japonii, by tam w trakcie specjalnej ceremonii zostać przyjętą do rodziny swojej mistrzyni. Dostanie też nowe imię i nazwisko. By zrozumieć, o czym tańczy Hana Umeda, trzeba poznać życie gejsz, japońskich kobiet oraz historię teatru kabuki, w którym z założenia role kobiece odgrywają mężczyźni. W tańcu odbija się dawna i współczesna Japonia.

169

Budnik i Pokrzywiński o F1

Bartosz Budnik

Podcast prowadzimy już ponad trzy lata. Jesteśmy dwoma pasjonatami Formuły 1 i to jest temat naszych rozmów. Czasami wykraczamy na inne serie motorsportowe. Cechuje nas merytoryka okraszona odpowiednią dawką humoru. W tym roku udało nam się zostać najczęściej słuchanym podcastem w kategorii sport na Spotify.

168

#35 – O wioślarstwie ekstremalnym i życiu eksploratorów (występuje: Fiann Paul)

Paweł Drozd

Fiann Paul jest jednym z najbardziej doświadczonych wioślarzy oceanicznych na świecie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wyczynowych rekordów Guinnessa, a rok temu razem ze swoim zespołem przepłynął łodzią wiosłową z Ameryki Łacińskiej do Antarktydy – pierwszy raz w historii. Na podejmowane przez siebie wyzwania patrzy nie tylko jako sportowiec, ale również jako psycholog. Jest też krytycznym obserwatorem świata eksploratorów, których dokonania przyciągają dużą publiczność.

167

Rejon Ruchu – Piotr Galus

Piotr Galus

Rejon ruchu to cykl podcastów, w krórych zachęcam do aktywności ruchowej. Przedstawiam motywujące do działania postaci z przestrzeni sportowej, rozkładam na łopatki problemy, z którymi mierzą się młodzi ludzie chcący podjąć walkę o zdrowie a co za tym idzie ich lepsze jutro.

167

Rejon Ruchu – Piotr Galus

Piotr Galus

Rejon ruchu to cykl podcastów, w krórych zachęcam do aktywności ruchowej. Przedstawiam motywujące do działania postaci z przestrzeni sportowej, rozkładam na łopatki problemy, z którymi mierzą się młodzi ludzie chcący podjąć walkę o zdrowie a co za tym idzie ich lepsze jutro.

166

How To Żyć

Agata Wernic

Nazywam się Agata i zamiast ogarniać dorosłe życie to opowiadam o swoich dramach w internetach.Mam ich dużo. Nieżyciowy i nieporadny ,,nieporadnik” dla ludzi, którzy próbują ogarnąć howtożyć

165

Raport o stanie swiata

Robert Czajkowski

164

8.podcast

Karolina Jackowska

Na 8.podcast przedstawiam sylwetki seryjnych morderców i ich ofiar. Szczegółowe życiorysy, fakty, wydarzenia zbieram w jednym miejscu. Opowiadam o mało znanych historiach kryminalnych jak i tych szeroko omawianych przez media.

163

Brzmienie świata z lotu Drozda

Czajkowska Jolanta

162

Prawdziwe Zbrodnie

Karolina Klimczak

Prawdziwe Zbrodnie to podcast prowadzony przez dwie Karoliny. Rozmawiamy w nim o polskich i światowych historiach kryminalnych (i wielu innych rzeczach przy okazji). Nasi słuchacze rozpoznają nas po dygresjach, bo często zdarza nam się odbiegać od tematu. Jeżeli NIE LUBISZ się bać, to ten podcast może być dla Ciebie. Zamiast klimatu grozy wolimy czasem trochę się pośmiać!

161

Wywiadowcy_Podcast

Łukasz Klinke

Nasz podcast jest nową odsłoną wywiadowczego duetu Bartosiak & Klinke, mającego na koncie ponad 400 rozmów (Playboy, Przekrój, Film) i 3 książki (wywiady-rzeki z Markiem Dyjakiem, Jackiem Gmochem i Andrzejem Sewerynem). Rozmawiamy tylko z tymi, których jesteśmy ciekawi. Łączymy MMA z fizyką kwantową i heavy metal z weterynarią. Jesteśmy wnikliwi i nie zawsze na serio. Zapraszamy na YT, Spotify i inne platformy podkastowe.

160

Bajkowanie

Piotr Kantorowski

Bajkowanie – znajdziesz tu bajki mojego autorstwa. Bajki pomogą dziecku zbudować swoją pewność siebie, pokażą jak ważne jest lubienie siebie samego, jak cenna jest życzliwość i co zrobić kiedy rządzą nami emocje. To tylko niektóre z supermocy, które będą pojawiać się w bajkach. Zarówno dzieci jak i my dorośli wyniesiemy coś z nich dla siebie:

„Aby skierować dziecko na właściwą drogę, musisz podążać razem z nim” Josh Billings

159

Niuniu

Jakub Sobucki

Świat dookoła jest niesamowity, spiesząc się tego nie zauważamy. Autor pracuję na budowie w Norwegii, i jak sam mówi: ?mnie się nie spieszy?.
W niebanalny sposób opowiada o codzienności. Raz zabiera nas do rafinerii, innym razem pociągiem po Rosji. Za każdym razem zajmująco.

158

Przeczekamy i prosimy o przeczekanie

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

?Przeczekamy i prosimy o przeczekanie? to pięcioodcinkowy cykl reporterski Zbigniewa Nosowskiego, redaktora naczelnego kwartalnika ?Więź?. Nosowski ujawnia szczegółowe dane o przebiegu karnego procesu kanonicznego przeciw ks. Andrzejowi Dymerowi, który miał wykorzystywać seksualnie chłopców w wieku nastoletnim, m.in. wychowanków z kierowanego przez siebie ośrodka im. św. Brata Alberta w Szczecinie. Opisuje przewlekłość działania kościelnych sądów w tej sprawie i wskazuje na odpowiedzialność biskupów, zwłaszcza Sławoja Leszka Głódzia i Andrzeja Dzięgi. Historia ma także bohaterów pozytywnych, którzy przez ponad 25 lat walczyli o sprawiedliwość ? ojców Marcina Mogielskiego i Tarsycjusza Krasuckiego (w młodości wykorzystanego przez ks. Dymera). Losy tego ostatniego opowiedział potem także Sebastian Wasilewski w reportażu ?Najdłuższy proces Kościoła? w TVN24. Autorem podcastu jest Zbigniew Nosowski, wyprodukował go Jakub Halcewicz-Pleskaczewski, a realizował Jakub Dowgird.

157

Strefa 52

Kasia Makowska

Strefa 52 to miejsce, gdzie można posłuchać o zjawiskach paranormalnych, niewyjaśnionych tajemnicach a także o najbardziej absurdalnych teoriach spiskowych. Pół żartem, pół serio opowiadam historie, którymi kiedyś straszylibyśmy się nawzajem o północy przy ognisku. Zabieram słuchaczy do nawiedzonych domów i miejsc, w których dzieją się niespotykane rzeczy. Można u mnie znaleźć duchy, kosmitów, czarownice i kryptydy. Po prostu – historie nie z tego świata.

156

Podcast PROBASKET LIVE

Michał Pacuda

Podcast PROBASKET to najlepszy polski podcast o koszykówce. Co dwa tygodnie nagrywamy na żywo rozmowę o NBA – przez dwie godziny za każdym razem! omawiamy wydarzenia ze świata NBA, a także odpowiadamy na pytania widzów i słuchaczy.

155

Halo, tu zima

Mateusz Król

Sportsinwinter.pl rusza z podcastem ?Halo, tu zima?. To program skierowany do fanów wszystkich, albo niektórych dyscyplin zimowych. W każdy niedzielny wieczór będziemy podsumowywali sportowe wydarzenia ostatnich dni. Każde wydanie to porcja dynamicznych wiadomości, dyskusji i rozmów z wybitnymi gośćmi. Podcast poprowadzą Adrian Gerula i Mateusz Król.

153

Bluesobrzmienie

Michał Starzyński

Bluesobrzmienie – to cykl podcastów o tematyce około bluesowej. Krótkie formy felietonowe są przeplatane wywiadami z artystamiu bluesowymi. Przesłany odcinek opowiada o bardzo popularnym w muzyce bluesowej temacie spożywania alkoholi wysokoprocentowych. W sumie od początku roku powstało 10 odcinków cyklu Bluesobrzmienia. Przedsięwzięcie jest całkowicie amatorskie, realizowane „po godzinach” i wynika z miłości do muzyki.

153

Kryminatorium

Tomasz Bartoszek

Kryminatorium, to podcast skupiający się na kryminalnych sprawach z naszego kraju jak i z poza jego granic. Autor Marcin Myszka wkłada ogrom pracy w produkcję każdego odcinka, dlatego też głosuję na właśnie jego podcast.

152

Ludzie, którzy zmienili świat

Wiktor Hofman

Trudno wśród polskich podcastów znaleźć te typowo biograficzne, przybliżające najbardziej niezwykle postacie jakie kiedykolwiek chodziły po naszej planecie. Dlatego powstał podcast ?Ludzie, którzy zmienili świat??, który ukazuje nie tylko niezwykle życiorysy, co też przybliża czasy, w których żyli .

151

ŻURNALISTA-ROZMOWY BEZ KOMPROMISÓW

Dawid Swakowski

To jedno z moich marzeń, które chciałem zawsze zrealizować. Chcę poznawać ludzi, którzy potrafili mnie inspirować w różnych momentach swojego życia. Rozmawiać z tymi, których popieram i z tymi, których nie mogę zrozumieć.

150

O duchach

Magdalena Minnicka

Podcast o duchach, nawiedzeniach i zjawiskach paranormalnych, którego odcinki pojawiają się w każdy piątek o godzinie 19:00. Co tydzień zadajemy pytanie „Czego dusza pragnie?”.

149

Kobieta i argumenty

Kamila Jakubowska

Podcast i newsletter o negocjacjach w kobiecym wydaniu. Studnia wiedzy, źródło sprawczości, inspiracja do działania, która ma także pokazać, że jedyne przeszkody, jakie stoją na drodze do bycia znakomitą negocjatorką, stoją jedynie w naszej głowie.

148

Polska w grze

Mateusz Witczak

Czy CD Projekt mógł odkupić od hakerów swoje własne dane? Czy kradzieży mogli dokonać byli pracownicy? Jak studiu może pomóc policja, a jak prokuratura? I dlaczego spółce grożą wielomilionowe kary?

Włam na serwery polskiego producenta gier to świetny pretekst, by pomówić o kwestii cyberbezpieczeństwa, jak i niełatwych związkach prawa z gamedevem. Właśnie dlatego do naszej audycji zaprosiliśmy Grzegorza Zajączkowskiego, lidera cyfryzacji Komisji Europejskiej oraz adwokata Marcina Balickiego z kancelarii prawnej SPCG.

147

Nie będąc sobą

Patryk Tarachoń

Podcast ,,Nie Będąc Sobą? porusza tematy z życia codziennego, w które nie zagłębiamy się w nie zbyt często. W odcinkach poruszane są kwestie empatii, zrozumienia i wzajemnego szacunku. Podcast kierowany jest do osób wrażliwych, podatnych na opinię innych i ciężej znoszących sytuacje, gdy zostali źle potraktowani.

146

Brzmienie świata z lotu Drozda

Michał Derencz

Podcast o różnych obliczach świata. Uważne rozmowy z ciekawymi osobami. Dopracowana formuła, na którą składa się historia wprowadzająca, nieoczywiste utwory muzyczne i ciekawa rozmowa przeprowadzana nierzadko w terenie.

145

Obrazy wojennych zdarzeń

Dionizy Krawczyński

Każdy odcinek podcastu jest osobną, zamknięta całością, przedstawiającą wydarzenia z czasu okupacji niemieckiej z terenu województwa kieleckiego. Tematem podcastu są akcje zbrojne, ale w większości przypadków o mniejszej skali. Bardzo często nie są organizowane uroczystości upamiętniające te wydarzenia przez co one same popadają w zapomnienie. Podcasty kierowane do społeczności lokalnej przypominają właśnie o ich lokalnej historii. Sama tematyka sprawia, że wokół każdego odcinka toczy się dyskusja o lokalizacji akcji, bohaterach itp.
Podcast ma także charakter edukacyjny co docenił Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie wielokrotnie zachęcając do jego słuchania i polecając jako źródło.
Podcast zrealizowany jest w atrakcyjnej, dynamicznej formuje co przyciąga do niego osoby młode – potwierdzają to badania przeprowadzone w szkołach średnich przez autora podcastu.

144

WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA

Barbara Strzelec

WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA, to podcast o fotografii, życiu w którym warto postawić na siebie i realizować swoje marzenia. Przekazuje w nim wiedzę fotograficzną, motywuję do działania i inspiruję do pójścia do lepsze życie w zgodzie z sobą.

143

Radio Czułość

Joanna Frejus

350 milionów ludzi na świecie ma zdiagnozowaną depresję, liczba ta rośnie każdego roku. 1/4 Polaków i Polek cierpi na różne zaburzenia psychiczne, wśród nich, NAS, też młodzież i dzieci. 8 na 10 kobiet w okresie okołoporodowym przeżywa trudności natury psychicznej, 90% matek czasami myśli o sobie, że są najgorszymi matkami na świecie.

Nie potrzebujemy kolejnych pouczeń, złotych rad, których nie da się wprowadzić w życie i które sprawiają, że czujemy się jeszcze gorzej. Nie potrzebujemy się porównywać z wyreżyserowanym awatarami na Instagramie, nie potrzebujemy się nawzajem zawstydzać.

Potrzebujemy zrozumienia, wsparcia i CZUŁOŚCI. Do siebie i do siebie nawzajem.
I właśnie o tym jest ten podcast.

Zaprasza psycholożka, Joanna Frejus.

142

Gastropodcast

Magdalena Michalak / Irek Solicki

Gastropodcast powstal w trakcie lockdownu, by wspierac lokalne restauracje i umozliwic im nowa bezplatna forme promocji. Rozmowy przeprowadzane sa z restauratorami, jak i lokalnymi foodiesami – zawsze naszym glownym tematem jest dobre jedzenie! Przedstawiamy inspirujacych Gosci, ktorzy poswiecili sie gastronomii i odnoszą sukcesy, wspieramy lokalne biznesy w ich działaniach, a także rozmawiamy z foodiesami polecając sobie ulubione miejsca we Wrocławiu i okolicy.

141

Ej, dziewczyny

Aleksandra Radoń

Podcast zainspirowany codziennymi rozmowami o pasji, zdrowiu psychicznym, seksie i polityce. Wszystkim tym, co bliskie każdemu z nas. Swobodne pogawędki bez cenzury, które mają przypominać słuchaczom, o tym, że najciekawsze i najbardziej inspirujące historie skrywają ludzie wokół nas.

140

Prawo Przyszłości

Ewa Górska

Prawo Przyszłości to pierwszy polski podcast poświęcony interakcjom między prawem i naukami empirycznymi, nowoczesnymi technologiami oraz współczesnymi zjawiskami społecznymi i cywilizacyjnymi. Nie jest to podcast tylko o prawie, ale raczej o zmieniającym się świecie wokół nas i o tym, jak wpływa to na nas i na prawo. Podcast wydawany jest przez Future Law Lab na Uniwersytecie Jagiellońskim.

139

Reorient: kultura i nauka

Ewa Górska

Reorient: kultura i nauka to podcast popularnonaukowy, skupiającym się na różnorodności kulturowej. Autorka i jej goście mówią w nim o zjawiskach społecznych, zwyczajach i wierzeniach w różnych zakątkach świata, korzystając z eksperckiej wiedzy i badań naukowych. Podcast przełamuje stereotypy, informuje na temat innych tradycji i kultur, pozwala poznać inne punkty widzenia, historie i przekonania. Przy okazji daje także okazję naukowcom do dzielenia się swoją wiedzą w przystępny sposób.

138

Tolerancja to za mało

Joanna Pankowska, Łukasz Bartosik

Podkast Tolerancja to za mało to inicjatywa Polskiej Akcji Humanitarnej. Prowadzony w stałym duecie, którego rozmowa przeplatana jest wypowiedziami zaproszonych gości – w każdym odcinku innymi. Porusza aktualne tematy społeczne i globalne i wprowadza do polskiej debaty nieobecne perspektywy koncentrując się na takich tematach jak np. eurocentryzm, mądre pomaganie, rasizm, kryzys klimatyczny. Z jednej strony wyjaśnia te procesy, z drugiej zapraszam do refleksji oraz aktywizuje do działania. Do września 2021 powstało 12 odcinków.

137

Ryby Mają Głos – Podcast wędkarski

Tomasz Rogaczewski / Szymon Ołdakowski / Grzegorz Wieliczko

Pierwszy wędkarski podcast, prowadzony przez wędkarzy, o wędkarstwie i nie tylko dla wędkarzy ,ale i chętnych nimi zostać :) Tomek, Szymon i Grzesiek – wszyscy wędkujemy od dzieciństwa. Każdy z nas ma kilkadziesiąt lat doświadczeń. Prowadzimy grupy FB o tematyce wędkarskiej gromadzące kilka tysięcy pasjonatów. Wędkarstwo to nasza pasja, którą chętnie się dzielimy z innymi.

136

Hej Mama – otwarcie o macierzyństwie

Natalia Łuczak

Hej Mama to podcast dla rodziców, w którym staram się normalizować pewne tematy rodzicielskie oraz odpowiadać zarówno na banalne jak i trudne pytania dotyczące zarówno dzieci i ich ?wychowania? jak i kobiet w procesie przygotowania do proodu, samego porodu oraz wszystkiego co po nim.

135

MAMA przepytuje PODCAST

Ewa Śmidowicz-Sziłajtis

Pierwszy tego typu podcast w Polsce – odważne, merytoryczne rozmowy z ekspertami na temat ciąży, porodu i rodzicielstwa.
Projekt, którego inspiracją była sama ciąża twórczyni podcastu – poszukująca merytorycznej wiedzy i odpowiedzi na konkretne pytania, które nurtują każdą przyszłą mamę. Dzięki podcastowi, powstało miejsce w sieci, w którym eksperci mają szansę rozwinąć ciążowo-porodowe wątpliwości.

134

Nurt równoległy

Michał Matus

Szczepionki stały się kością niezgody. Ludzie po obu stronach barykady nie umieją ze sobą rozmawiać. Przez ostatnie miesiące poznawałem antysystemowców, alternatywnych medyków i antyszczepionkowców, obserwowałem ich protesty i festiwale. Rozmawiałem z liderami tych ruchów i naukowcami, którzy analizują zmiany społeczne. Próbuję zrozumieć ten nowy, silny nurt. Nurt Równoległy. Autor: Michał Matus.

133

AnestezjoPodcast

Stanisław Vander Zwaag, Szymon Pełczyński

AnestezjoPodcast to pierwszy podcast o tematyce medycznej, który pojawił się w polskiej przestrzeni cyfrowej. Jest kierowany do lekarzy anestezjologów oraz pielęgniarek anestezjologicznych. Każdy odcinek to skondensowana dawka wiedzy, pozwalającej bezpiecznie i zgodnie z najnowszymi standardami prowadzić leczenie pacjentów w naszych szpitalach. Słuchalność podcastu eksplodowała w czasie pierwszej fali pandemii koronawirusa i od tego czasu utrzymuje się na wysokim poziomie.

132

Historie z boiska

Konrad Szymański

Pierwszy podcast w Polsce o niezwykłych historiach ze świata piłki nożnej. Opowiadania, które serwuje Konrad Szymański, zainteresują nawet tych, dla których piłka nożna jest zwykłym uganianiem się za kawałkiem skóry.

131

Kreskówkast

Trikster i El

Pierwszy polski podcast o animacji, prowadzony przez dwie entuzjastki tematu – youtuberkę Elvizję i blogerkę Trikster. Podkast skupia się na recenzjach produkcji animowanych: strych i nowych, popularnych i niszowych. Ponad to prowadzą wywiady z twócami, opowiada o historii animacji czy technikach.

130

Krzysztof Kolumb i zagłada Indian

Łukasz Włodarski

Podcast przedstawiający prawdziwą historię odkrycia Ameryki przez Kolumba, skupiający się na zbrodniach, jakie względem tubylców popełnił człowiek, którego nazwisko przeszło do legendy.

129

Elżbieta Batory – krwawa hrabina

Łukasz Włodarski

Pierwsza część historii „krwawej hrabiny” Elżbiety Batory, odkłamująca istniejącą legendę o niej i przedstawiająca hrabinę jako ofiarę politycznego spisku.

128

Masakra w Lesie Teutoburskim

Łukasz Włodarski

Opowieść o tragicznej w skutkach bitwie rzymskich legionów z barbarzyńskimi Germanami, która przeszła do legendy.

127

Diabły w Watykanie

Łukasz Włodarski

Historia najgorszych średniowiecznych papieży. Ich grzechy, zbrodnie i skandale, jakich się dopuścili.

126

W mroku historii

Łukasz Włodarski

Podcast historyczny poruszający tematy mroczne, tajemnicze i niewyjaśnione. Zbrodnie, skandale i kontrowersje z przeszłości. Oddzielający prawdę od legend i mitów. Wszystko podane w przystepny sposób, w formie słuchowiska.

125

Stacja Zmiana

Katarzyna Michałowska

Stacja Zmiana to podcast dla osób lubiących zmiany, i tych, którzy zmian się boją. To podcast o tym, że coś trzeba przywitać, a coś pożegnać, bo w życiu coś się kończy, a coś się zaczyna. Rozmawiamy o zmianach w naszym funkcjonowaniu, dbaniu o zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne i duchowe, decyzjach szalonych i decyzjach przemyślanych. Rozmawiamy z osobami, które zmiany przeszły, przechodzą lub wiedzą dużo na temat zmian. Wśród gości podcastu znaleźli się m.in. Arlena Witt, Angelika Chimkowska, Tomasz Manikowski, Anita Kijanka, Edyta Sadowska.

124

Wojna Rosyjsko Japońska – dodatek specjalny – Jerzy Wołkowicki

Gregor Parker

Jedna z pieciu częsci historii wojny Rosyjsko Japonskiej na morzu z lat 1904-1905.
Odcinek specjalny poswięcony pamięci trochę zapomnianego polskiego bohatera z tej wojny
Jerzego Wołkowickiego. Uczestnika bitwy pod Cuszimą,bohatera z Pierwszej wojny Światowej.
Odznaczonego w Rosji „Złotą szablą Św.Jerzego za męstwo, serbskim orderem gwiazdy Karageorgia,
oraz masą innych medali i orderow.
Był jednym z dwóch generałów polskich (obok Czesława Jarnuszkiewicza),
którzy uniknęli zamordowania w zbrodni katyńskiej.

123

Wtem, piosenka

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Patrycja Mucha

Podcast „Wtem, piosenka” to projekt współprowadzony przez filmoznawczynię – Patrycję Muchę i blogerkę – Katarzynę Czajkę- Kominiarczuk. Blog poświęcony jest w całości filmowemu musicalowi – skupia się na jego charakterze, specyfice i najważniejszych dziełach. W każdym odcinku zestawiamy ze sobą dwa musicalowe tytułu – starając się na ich przykładzie pokazać różnorodność jak i klasyczne elementy musicalowej narracji, rozwijającej się na przestrzeni lat. Choć w podcaście pojawiają się sformułowania filmoznawcze, odwołania do teorii i krytyki gatunku to jest on kierowany zarówno do wielbicieli musicalu, jak i do osób nie posiadających odpowiedniej filmoznawczej wiedzy. Założeniem jest poszerzanie wiedzy polskich odbiorców, którzy często nie mają dostępu do pogłębionej wiedzy filmoznawczej.

122

Jeszcze Słowo

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Podcast „Jeszcze Słowo” to krótki (maksymalnie 20 minutowe odcinki) podcast towarzyszący blogowi „Zwierz Popkulturalny”. Mówię w nim o kulturze – filmach, serialach, komiksach i książkach. Pomysłem przewodnim na podcast jest znalezienie przestrzeni w której mogę mówić o moich kulturowych odkryciach , o których niekoniecznie mam czas napisać na blogu. Podcast opiera się głównie na rekomendacjach, choć nie tylko – zdarzają się segmenty krytyczne, czy bardziej analityczne. Podcast ukazuje się co tydzień.

121

Miasto Jest Nasze

Beniamin Łuczyński, Filip Szarecki, Barbara Jędrzejczyk, Marta Marczak

Rozmawiamy o mieście, przestrzeni, transporcie, zmianach klimatu ? wszystkim co dotyczy miasta i jego mieszkańców. Nasi goście opowiadają nam jak oni postrzegają problemy miasta i jak chcieliby aby zostały rozwiązane. Często wysłuchujemy pomysłów na animacje wspólnot sąsiedzkich, ale też o tym jak miasto wygląda z różnych perspektyw. Staramy się wzmacniać poczucie sprawczości wśród warszawiaków, ażeby sami mogli i wiedzieli, że mogą wpływać na najbliższa okolicę, a tym samym sprawiać, że będzie się tam lepiej żyło.

120

Urbcast – podcast o miastach

Marcin Wojciech Żebrowski

Urbcast to unikalny dwujęzyczny podcast o miastach, urbanistyce, gospodarce przestrzennej, architekturze i nie tylko. W każdą środę usłyszysz w nim o moich spostrzeżeniach dotyczących miast na całym świecie, architektury, życia w Kopenhadze, jak i posłuchasz rozmów z różnymi gośćmi ? nie tylko ze świata urbanistyki.

Zapraszam, Marcin W. Żebrowski ? urban designer, urbanista i miłośnik miast.

info@urbcast.pl | https://linktr.ee/urbcast

119

RaczejKonsolowo Gamecast

Tomasz Niemiec, Bartłomiej Michalski

Blog RaczejKonsolowo zaprasza do słuchania podcastu od graczy dla graczy. Dwójka pasjonatów gamingowych, Germanos (Tomek Niemiec) i Qonju (Bartek Michalski), w każdym odcinku, dzielą się wrażeniami z aktualnie ogrywanych produkcji i opiniami o tematach związanych z grami, graniem i branżą. Niezależnie od gatunku i daty premiery – rozmawiamy o wszystkim, bo gry są naszą pasją i chcemy was nią zarazić. Zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na wasze pytania i feedback. Dzięki za zainteresowanie. Mamy nadzieję, że zostaniecie z nami na dłużej. Przyjemnego słuchania! ?

118

Podcast HeHemiczny

Patryk Kuropka i Adrian Patej

Podcast HeHemiczny jest popularnonaukowym podcastem, który ogólnie nie wpisuje się w tematykę konkursu, ale czasami tak. Nasze audycje skupiają się wokół tematów chemicznych (Adrian) i toksykologicznych (Patryk), które najbardziej nas interesują. Omawiane zagadnienia zwykle w większy lub mniejszy sposób dotyczą naszego codziennego życia. Staramy się jak najbardziej zgłębić wybrany temat, a następnie wyczerpać go podczas omawiania (zostaliśmy nawet nazwani przez to ?Tasiemcami nauki?). Lubimy wejść głębiej, sprawdzić jak działa dana rzecz/zjawisko, dlaczego tak działa i jaki stoi za tym mechanizm. Wszystko okraszone odrobiną dystansu i humoru.

117

#DOM – cykl rozmów Podkastu Powszechnego

Krzysztof Story

DOM. Te trzy litery są jednymi z pierwszych, które poznajemy w życiu. To główny bohater naszych dziecięcych rysunków. Najbliższa nam przestrzeń. W tym cyklu Podkastu Powszechnego Krzysztof Story rozmawia z gośćmi, którzy pokazują, że dom to znacznie więcej niż tylko cztery ściany.

116

Pasja informatyki

Mirosław Zelent, Damian Stelmach

Mirosław Zelent i Damian Stelmach – zmieniamy naukę informatyki na bardziej przystępną. Wierzymy w nauczanie, które rozpala pasję, a nie takie, które wynika z przymusu. Tworzymy dopracowane tutoriale video, artykuły tekstowe oraz podcasty (filozofia, psychologia, samorozwój) dostępne dla wszystkich za darmo.

115

Queerstorie – podcast o historii LGBTQ+

Barbara Trojanowska, Maciej Kogut

Queerstorie to historie o ludziach, symbolach, miejscach i wydarzeniach, które kształtowały losy osób LGBTQ+. Naszym celem jest popularyzowanie często przemilczanych historii oraz opowiadanie tych znanych, ale wciąż wykluczanych z podręczników szkolnych i wymazywanych w mainstreamowych mediach. Nasze odcinki mają formę popularno-naukową ? przekazujemy wiedzę popartą rzetelnymi źródłami, ale jako nie-historyczki robimy to w stylu lekkiej, nieformalnej rozmowy. Rozmawiamy też z badaczkami i pisarzami, którzy zajmują się queerową historią zawodowo i naukowo.
Wierzymy, że queerowa historia jest nie tylko szalenie ciekawa, ale również bardzo potrzebna zarówno dla społeczności LGBTQ+, jak i dla pojedynczych jej przedstawicieli.

114

SpoilerMaster: Klątwa Doliny Węży || Mówiona historia kina polskiego

Michał Oleszczyk

Opowiadam o kinie bez strachu przed spoilerami. Zapraszam do słuchania, jeśli widzieliście już film, o którym mówię — albo jeśli nie boicie się spoilerów. Zachęcam do wsparcia podcastu w serwisie Patronite. Tym razem ppowiadam o filmie „Klątwa Doliny Węży” (1988) Marka Piestraka.

W odcinku rozmawiam z twórcami filmu: Markiem Piestrakiem (reżyser i współscenarzysta), Michałem J. Zabłockim (kierownik produkcji), Krzysztofem Wodzińskim (reżyserem dźwięku) i Prittem Vaherem (scenografem filmu ze strony estońskiej).

113

Kości, Piony i Bastiony

Przemysław Wrzosek, Marek Ciecierski

Podcast Kości, Piony i Bastiony,to podcast o grach planszowych. W naszej audycji możecie usłyszeć recenzuje planszówek, które są bliskie są naszemu sercu, bo życie jest za krótkie, żeby grać w złe gry.

112

ten Podcast Filmowy – odcinek 33 – „Prestiż – czy słuchacie uważnie?”

Piotr Maszorek; Konrad Korkosiński

Podcast w którym dwóch przyjaciół (aktor oraz montażysta) dzielą się swoją pasją do kinematografii.
W zgłoszonym odcinku omawiają film Christophera Nolana „Prestiż”, a forma odcinka nawiązuje do nielinearnego opowiadania historii od końca – taką formą zasłynął Nolan w swoim przełomowym filmie „Memento”.

111

Czy upadek Rafako pogrąży Jaworzno | Energia do zmiany

Robert Tomaszewski, Dominik Brodacki

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje o dramatycznej sytuacji Rafako, firmy zajmującej się budową elektrowni. W latach 2019-2020 raciborska spółka zanotowała blisko 800 mln zł straty, jej największy akcjonariusz ? grupa PBG ? jest w stanie upadłości, a żaden zewnętrzny inwestor nie kwapi się, by ją ratować. W obecnej sytuacji Rafako nie jest w stanie naprawić bloku węglowego w Jaworznie, który należy do Tauronu i niedawno miał poważną awarię.

Dominik Brodacki opowiada, co dalej ze spółką i jakie mogą być konsekwencje jej ewentualnego upadku.

Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.

110

Posłuchaj o zbrodni

Anna Lipka

Posłuchaj o Zbrodni to podcast poruszający tematykę true crime oraz eksperymentów medycznych. W każdym odcinku omawiana jest jedna sprawa, najczęściej taka, która na moment publikacji nie była jeszcze omawiana w języku polskim. Odcinki publikowane są co tydzień.

109

Wyjaśnić Niewyjaśnione

Paweł z Wyjaśnić Niewyjaśnione

Kanał w całości poświęcony zagadkom kryminalnym. Stworzony z pasji do opowiadania, zapomnianych historii.

108

JESTEM z POLSKI

Ks. Mariusz Sokołowski SChr (chrystusowiec)

JESTEM z POLSKI, to podcast w czasie którego rozmawiam z Polonią. Jest to zapis audio spotkań z Polakami żyjącymi w rożnych krajach Świata. JESTEM z POLSKI, to świadectwo Polonii o ich życiu poza granicami ojczyzny, o ich decyzjach, wyborach, tęsknocie za Polską, o ich marzeniach, żalach, sukcesach. To także rozmowy o Bogu, Kościele, o wierze i niewierze. To swoisty obraz polskiego emigranta.

107

MaPa

Ks. Mariusz Sokołowski SChr (chrystusowiec)

MaPa, to podcast (póki co 16 odcinków) podróżniczo-religijny podczas którego opowiadam o różnych krajach świata. Prezentuję zawsze, obok ogólnych wiadomości, jakieś ciekawostki, ?perełki? o danym miejscu. Do każdego odcinka dobieram muzykę omawianego regionu, czy przeróżne charakterystyczne dźwięki, które jeszcze bardziej pozwalają poczuć klimat danego państwa. Każdorazowo zapraszany przez mnie gość (czy to misjonarz, czy osoba świecka) pomaga jeszcze lepiej zrozumieć kulturę, historię, życie ludzi zamieszkujących odwiedzane przeze mnie i słuchaczy, zakątki ziemi.
Dlaczego MaPa? Ponieważ wędruję po mapie świata, ale także po mapach ludzkich życiorysów. Nazwa MaPa to również skrót od określenia, jakim mnie czasem nazywa młodzież Ma(rio) Pa(dre), bowiem jestem księdzem.
Zapraszam do wędrowania ze mną ks. Mariusz Sokołowski SChr

106

Ze stoickim spokojem

Tomasz Mazur, Michał Wiśniewski, Anna Wiśniewska

Jest to podcast w którym, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, przybliżam specyfikę codziennej współczesnej praktyki stoickiej. Poza aspektami czysto praktycznymi w podcaście komentuję filozoficznie po stoicku rzeczywistość, co stanowi formę promocji refleksyjności i propedeutyki filozofii.

105

Życie w Zeszycie

Barbara Małecka

Są ludzie, którzy tworzą swoje życie w excelu. Ja od ponad 5 lat prowadzę skrupulatną dokumentację swojej codzienności w dziennikach, które nazywam „Życiem w zeszycie”. Kolekcjonuję stare bilety tramwajowe, raportuję godziny zachodu słońca, przechowuję nadmiary emocji, które nie mogą się we mnie pomieścić, i wrażeń wywołanych przez wspaniałe książki, filmy i zawody miłosne.

„Życie w zeszycie” nazywam podcastem literackim, ponieważ najwięcej czasu w pracy nad każdym odcinkiem spędzam na pisaniu. Są to felietony w formie audio. Jest on odpowiedzią na sytuację zamknięcia, osamotnienia, potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem, a więc i jego wrażliwością, widzeniem świata, tego, co sprawia, że jest nam RAŹNIEJ. Ma on przede wszystkim uspokajać (co wg ankiet przeprowadzonych wśród słuchaczy okazuje się skuteczne), zachęcać do kreatywności i poszukiwania inspiracji w najbliższym otoczeniu oraz odkrywania dobrej, wartościowej kultury. Jest o małych rzeczach, na które się składamy i codzienności, która – zgodnie z filozofią J. Brach-Czainy – nie jest tylko tłem zdarzeń.

Bardzo zależy mi na tym, by podcast mógł dotrzeć do szerszej publiczności, a moje felietony mogły kiedyś ukazywać się w formie drukowanej.

104

Pasztet Podcast

Katarzyna Barczyk-Matkowsk

Pasztet podcast, czyli feministyczny głos w Twoim domu. Podcast, w którym pojawiają się ciekawe gościnie wraz z którymi rzastanawiamy się nad feminizmem, macierzyństwem, siostrzeństwem oraz nad tym, jak współcześnie być kobietą i nie strzelić sobie w łeb. To przestrzeń, w której możliwa jest rozmowa na tematy trudne i kontrowersyjne.

103

Czytamy po rosyjsku – cotygodniowy przegląd prasy rosyjskiej (seria)

Bartosz Gołąbek

Seria nagrań ?Czytamy po rosyjsku – cotygodniowy przegląd prasy rosyjskiej? jest regularnie publikowana w ramach podcastu „Sprawy Wschodu” . Idea ta wynikła z potrzeby uzupełnienia polskiej przestrzeni internetowej i medialnej o wątki związane z szeroko pojmowaną wiedzą o bieżącej sytuacji w Rosji i jej otoczeniu. Podcast produkowany jest we własnym zakresie, bez profesjonalnego wsparcia. Nagrania przygotowujemy wraz z Marcinem Strzyżewskim, twórcą wschodoznawczego kanału ?Marcin Strzyżewski? na platformie YouTube oraz okazjonalnie z udziałem Magdaleny Paciorek autorki podcastu „Rosyjski warto znać”. W poniedziałkowe wieczory omawiamy wybrane informacje pochodzące wprost z rosyjskiej prasy. Naszym celem jest zainteresowanie słuchaczy Rosją i dostarczenie na jej temat wieloaspektowej, rzetelnej wiedzy.
Strona: https://sprawywschodu.wordpress.com/
Gatunek: edukacja
Dystrybucja: Anchor, Spotify, Apple Podcasts, Castbox, Google Podcasts

102

Podcastex – podcast o latach 90.

Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski

Podcastex to niekoniecznie nostalgiczny podcast o latach 90. Prowadzą go dwaj dziennikarze: Bartek Przybyszewski z bloga ?Liczne rany kłute? i Mateusz Witkowski, redaktor naczelny serwisu Popmoderna i twórca strony ?Popland?. Obaj wychowywali się na przełomie wieków i od lat zajmują się pisaniem o popkulturze. Lektorem podcastu jest Tadeusz Drozda. Stroną graficzną przedsięwzięcia zajmują się Michał Kozikowski i Aleksandra Nowak.

Kolejne odcinki Podcasteksu publikowane są co czwartek na YouTube, Spotify, Apple Podcasts i kilku innych platformach. W każdym epizodzie zajmujemy się innym zjawiskiem pochodzącym z ostatniej dekady XX wieku i pierwszej dekady polskiego kapitalizmu. Czasem jest to coś związanego z muzyką, innym razem z filmem, a raz na jakiś czas pochylamy się nad konkretną postacią lub zjawiskiem społecznym czy politycznym. Za każdym razem korzystamy ze źródeł dostępnych w internecie, bibliotekach i kolekcjach prywatnych: artykułów prasowych z lat 90., publikacji naukowych i popularnonaukowych, materiałów filmowych.

Dla autorów najważniejsze jest spojrzenie krytyczne i unikanie nostalgii. I pamiętanie o tym, że lata 90. – i w Polsce, i poza nią – miały swoje problemy: ogromne bezrobocie, naiwność mainstreamowych tekstów kultury, przymykanie oczu na kwestie przemocy seksualnej.

Audycja w ciągu trzech miesięcy od pierwszego odcinka znalazła się w pierwszej czterdziestce najpopularniejszych polskich podcastów na platformie Spotify. Jest też jednym z kilku najpopularniejszych rodzimych podcastów na Apple Podcasts w kategorii ?Society & Culture?.

Odcinek siódmy, który wysyłamy do oceny jury, dotyczy nielicznych w latach 90. wizyt zachodnich gwiazd muzyki pop w Polsce: Michaela Jacksona (1996 + przyjazd biznesowy w 1997), Whitney Houston (1999) i Enrique Iglesiasa (2000). Skręcamy też na chwilę w stronę koncertu Ice?a-T (1995) i? wizyty Lary Croft (1999). Przypominamy niemałą wagę tych wydarzeń – również polityczną. Obok Jacksona czy Houston chcieli fotografować się nie tylko telewizyjni prezenterzy, ale też prezydenci, ministrowie i Pierwsza Dama Jolanta Kwaśniewska.

101

ZAPLECZE alternatywa nastrój las

Janusz Łastowiecki

Długość podcastu:

77 min.

ZAPLECZE alternatywa nastrój las to audycja radiowa (realizowana w formie podcastu), która skupia dwa aspekty: muzyczny (głównie jest to muzyka alternatywna) i słowny (oparty na spotkaniach z „dziwnymi” ludźmi – którzy mają różne pasje – i co najważniejsze – bardzo osobliwe historie do opowiedzenia. W tym akurat odcinku gościć miał zielonogórski wróżbita MichałSzylin, który zmarł w niedługi czas przed nagraniem podcastu. W związku z tym postanowiłem, że nagram odcinek z Michałem w roli głównej, ale trochę inaczej – łącząc opowieści ludzi, którzy go pamiętali wraz z muzyką z lasu Ghostwood.

Las jest w mojej audycji obecny nie tylko w postaci atmosfer dźwiękowych – on przenika każdego gościa owianego mgłą tajemnicy. Niczym w historii mówionej otwiera się przed nami co dwa tygodnie leśna księga z nowymi dziwnopowieściami.

Pomysł / prowadzenie: Janusz Łastowiecki

Audycja jest realizowana w ramach umowy autora z ZAIKS, polskim Związkiem Artystów i Kompozytorów Scenicznych i jest zgodna z zapisami prawa w zakresie udostępniania muzyki w podcaście.

100

Marcinowe Recenzje

Marcin Skruch

Długość podcastu:

174 min

Dzisiaj wspólnie z Markiem Morusem, jednym z oglądających w GoggleBox, postaram się wam przybliżyć trochę kuchni tego programu, Dodatkowo pomówimy o nowym filmie m.in. z Morganem Freemanem, a także o kilku osobach, które odeszły od nas.

99

Krymitalia Podcast

Marta Banaszek

Długość podcastu:

seria odcinków średnio : 30- 45 min

Podcast o tematyce true crime, który opowiada o włoskich sprawach kryminalnych. Jedna seria dotyczy regionów (z każdego po jednej sprawie, 20 odcinków), druga to Krymitalia Extra, czyli najsłynniejsze i najgłośniejsze włoskie sprawy, trzecia koncentruje się wokół spraw zagadkowych, nie do końca wyjaśnionych lub budzących wątpliwości i najnowsza, czwarta, to Kryminalne miasta (sprawy, które miały miejsce w dużych włoskich miastach)

98

Wolne ścieżki (cykl 10 odcinków)

Martyna Wojtkowska; montaż: Justyna Godz, Janusz Deblessem, Andrzej Saferna

Długość podcastu:

36 min

Wolne Ścieżki to cykl dziesięciu odcinków, które powstały podczas podróży do dziesięciu zakątków Polski, w których żyją niezwykli ludzie. Autorka pokonała ponad 5 101 kilometrów, żeby zarejestrować opowieści osób, dla których natura jest inspiracją i istotnym punktem odniesienia w życiu. Te historie stanowią przeciwwagę dla powszechnej narracji ukazującej człowieka jako zagrożenie dla środowiska. Bohaterowie Wolnych ścieżek opowiadają o swojej drodze do bliskości z naturą i pozwalają zrozumieć, dlaczego to dobro, o które warto się starać.

Wolne ścieżki to dźwiękowe podróże. Bo oprócz ludzi i słów zwracają uwagę na odgłosy przyrody z otoczenia bohaterów poszczególnych odcinków. Odgrywają one jedną z głównych ról w podkaście, bo w czasie lockdownu miały dać słuchaczom ulgę i możliwość podróżowania bez wychodzenia z domu. Dźwięki natury pochodzą z regionów, w których były prowadzone rozmowy.

Wolne Ścieżki to podkast do wolnego słuchania. Powstawały z myślą o tym, by po całym dniu załatwiania, ogarniania, biegania, słuchacze włączali Wolne Ścieżki i odpływali w inny świat.

Wolne Ścieżki to podkast wolnych ludzi. Każdy odcinek to spotkanie z twórcą, który żyje blisko natury i czerpie z niej inspirację; z człowiekiem, który nie bał się w życiu iść własną ścieżką; artystą, który dzieli się opowieścią o tym, co dla niego najważniejsze.

W warstwie dźwiękowej Wolne ścieżki składają się z trzech elementów: rozmowy z bohaterem, oprowadzania po okolicy (warsztacie pracy) oraz dźwięków przyrody.

97

Jak przekonać kogoś lub siebie do latania – lęk / strach przed lataniem

Marcin Romanowicz

Długość podcastu:

9  min

W materiale dzielę się swoimi doświadczeniami na temat przekonywania innych do polecenia samolotem. Osoby, które same doświadczają takiego lęku też powinny znaleźć tutaj kilka wartościowych informacji :)

96

Rosyjski Kinemo

Agnieszka Korycka-Sobotka

Długość podcastu:

30 min

Jedyny w Polsce podcast o kinie rosyjskim. Poprzez prezentację sylwetek rosyjskich reżyserów autorka szuka odpowiedzi na pytanie, o co chodzi w kinie rosyjskim, skąd biorą się i czym są te specyficzne cechy, które pozwalają odróżnić film rosyjski od chociażby amerykańskiego. W podcastach wykorzystywane są oryginalne wypowiedzi twórców nagrane w Sankt Petersburgu, a także pobrzmiewa autorska muzyka Mieczysława Litwińskiego.

95

Rozmowy Głębokie

Agnieszka Korycka-Sobotka

Długość podcastu:

seria  od ok 10 min do nawet 1,5h

?Rozmowy głębokie? to podcast nawiązujący do rozmów ?z tamtych lat?, które wciągają coraz głębiej w omawiane tematy aż do poczucia, że razem z Rozmówcami odkryliśmy coś niezwykłego, o czym wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Toczymy niespieszne rozmowy o rzeczach istotnych, zauważamy sytuacje graniczne, czasem niebezpieczne, które zostały jednak przezwyciężone. Wypływamy na nieznane wody (bo goście nie znają pytań), żeby odkryć nowy ląd, dowiedzieć się czegoś nowego o sobie i otaczającej nas rzeczywistości.

94

Obraz Tygodnia / Wakacje

Dominika Wysmułek-Wolszczak

Ten podcast to kilkuminutowe i absurdalne interpretacje obrazów, rysunków i grafik autorki. Podane w klimacie głębokich i intelektualnych wywodów rodem z przewodniów po Luwrze, skąpane w monumentalnej muzyce, są żartem z powagi i pompy z jaką opisuje się Wielką Sztukę.

93

Scenariusze Kariery

Agnieszka Jurkowska

„Scenariusze Kariery” to podcast o pracy, karierze i rynku pracy skierowany do osób pracujących i poszukujących pracy.
Powstał on z myślą o osobach, które świadomie chcą kształtować swoje życie zawodowe. Interesują je różne spojrzenia na rozwój zawodowy, historie innych, opinie ekspertów pracy, psychologów oraz coachów kariery. Chcą wiedzieć, jak działa rynek pracy i jak efektywnie szukać pracy. Dążą do stworzenia własnego scenariusza kariery.

Podcast prowadzony jest w formie rozmów z zaproszonymi gośćmi, czego celem jest pokazanie różnorodności perspektyw na rozwój zawodowy i proces poszukiwania pracy.

92

Przestań odliczać do weekendu

Gabriela Workowska (Chociażby)

Wchodząc w dorosłość, szybko pojęłam receptę na smutne i frustrujące życie. To zatrważające, jak społecznie akceptowany i praktykowany jest lifestyle, w którym codziennie umacniamy się w nienawiści do swojego życia i sami odbieramy sobie motywację do wstawania z łóżka. W tym odcinku mojego podcastu opowiadam o tym, jak postanowiłam wyrwać się z parszywego schematu nienawidzenia poniedziałków.

91

O Fistaszkach, strachu i Disco Polo ? wywiad z Michałem Rusinkiem

Łukasz Skóra

Audycja Zkury to seria podcastów o szeroko pojętej kulturze. Autor Skóra recenzuje książki, filmy i rozmawia z ciekawymi ludźmi. W zgłoszonym do konkursu odcinku gościmy w domu Wisławy Szymborskiej i rozmawiamy z tłumaczem i pisarzem Michałem Rusinkiem, który był sekretarzem noblistki. Rozmowa dotyczy głównie problemów w tłumaczeniu ogromnej spuścizny amerykańskiego rysownika Charlesa Shulza, który przez całe swoje życie malował codziennie jeden gazetowy pasek komiksowy – „Fistaszki”, który obecnie wydawany jest zbiorczo w 25 tomach. Rozmawiamy o tym epickim komiksie z dziećmi w roli głównej, które według interpretacji tłumacza okazują się być synekdochami dorosłych, wraz z ich problemami i troskami. Pojawiają się również wątki poboczne jak strach i muzyka disco polo, z którymi to Michał Rusinek związany jest w bardzo specyficzny sposób. Zapraszam do wysłuchania tej rozmowy nagranej w Krakowie w domu Szymborskiej, który obecnie jest swoistym muzeum po pisarce.

90

Za Burtą Pytań

Adrian Burtan

#ZaBurtąPytań to podcast społeczny powstały w odpowiedzi na pandemię i chęć zaktywizowania społeczności do dyskusji. Podczas dyskusji z gośćmi poruszane są ważne i kontrowersyjne tematy społeczne, o których na co dzień dyskutujemy nie tylko przy rodzinnym obiedzie. Projekt jest interaktywny, ma formę rozmowy prowadzącego z gościem, ale w dyskusję mogą włączać się widzowie, którzy zadają pytania i nadają rozmowie kierunek.

89

Pogranicze Dźwięków

Artur Gaweł

Pogranicze Dźwięków to audycja o muzycznych korzeniach. Sięgamy w niej do dźwięków tradycyjnych z całego globu. Od Syberii po Afrykę. Od Skandynawii po rdzenne brzmienia Ameryki Północnej i Południowej. W końcu słuchamy dźwięków ulicy w Indiach i Nepalu. Jednak najważniejsze jest dla nas rodzime Pogranicze, a tu odnajdujemy na nowo tych, którzy czerpią inspiracje z naszej tradycji. Poszukamy moich i Twoich muzycznych korzeni! W Podkarpackiem, Lubelskiem, Podlaskiem czy w Wielkopolsce! Poszukamy ludzi, miejsc i muzyki, która nas kształtuje! I co najważniejsze – porozmawiamy z samymi artystami, a w sezonie wybierzemy się na festiwale!

88

O Auschwitz (PL) | On Auschwitz (EN)

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau | Agnieszka Juskowiak-Sawicka, Paweł Sawicki

Historia obozu Auschwitz jest niezwykle złożona. Łączył on dwie funkcje: obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Nazistowskie Niemcy prześladowały w nim różne grupy ludzi, a kompleks obozowy nieustannie rozbudowywano i przekształcano. W podcaście ?O Auschwitz? mówimy o historii obozu oraz o naszej współczesnej pamięci i o tym szczególnym miejscu. Podcast publikowany jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.

87

Seria: Słuchać, żeby usłyszeć; Odcinek: Ojciec Tarsycjusz – franciszkanin, jako nastolatek został wykorzystany seksualnie przez księdza, walczy o prawdę, chce zmian w Kościele

Piotr Żyłka

Seria: „Słuchać, żeby usłyszeć”

Oddaję głos ludziom, którym z różnych powodów coraz trudniej odnaleźć się w Kościele. Szukam odpowiedzi na ważne pytania o naszą wspólnotę. Wypatruję wrażliwości i światła. Zapraszam do przejścia kawałka drogi razem ze mną i z moimi rozmówcami. Z wiarą, że w jej trakcie wydarzy się w nas coś dobrego i ważnego.

Odcinek: Ojciec Tarsycjusz – franciszkanin, jako nastolatek został wykorzystany seksualnie przez księdza, walczy o prawdę, chce zmian w Kościele

Był młodym chłopakiem, kiedy ponad 25 lat temu został wykorzystany seksualnie przez księdza Andrzeja Dymera. Od tego czasu doświadczył i wciąż doświadcza w Kościele takich rzeczy, które pewnie złamałyby większość z nas. Miał wszelkie podstawy do tego, żeby odejść i z hukiem zatrzasnąć za sobą drzwi. Wybrał jednak zupełnie inną drogę.

Jest franciszkaninem, wrażliwym księdzem. Pojechałem na dwa dni do klasztoru na północy Polski, żeby go spotkać, posłuchać i spróbować dowiedzieć się, jak radził i radzi sobie ze wszystkim tym, co najtrudniejsze i najbardziej bolesne. Oraz gdzie szuka nadziei. Oto jego historia.

86

Farbowanie życia

Małgorzata Serafin

Nazywam sie Gośka Serafin i choruje na depresje. Do programu zapraszam osoby, ktore rownież zmagają sie z zaburzeniami psychicznymi- depresją, chorobą afektywna dwubiegunowa, atakami paniki, schizofrenią. Pokazuję, ze choroba psychiczna nie jest powodem do wstydu. Oswajam odbiorców, przekazuje wiedzę o zdrowiu psychicznym i daje wsparcie innym chorym.

85

BOOKowisko

Jerzy Bandel, Maciej Januchowski

BOOKowisko to podcast o polskim rynku książki. Autorzy przedstawiają ciekawe wiadomości, recenzują przeczytane ostatnio książki, rozmawiają z autorami i przedstawiają zapowiedzi. Nie unikają dyskusji na tematy związane z rynkiem książki.

84

Pracownia Świadomości Podcast (seria; sezon 1)

Agata Czyżowska

Pierwszy sezon podcastów Pracowni Świadomości oswaja z kwestiami rozwoju świadomości, jak samoregulacja, reparenting, postrzeganie, mindfullness. Zgodnie z założeniami Pracowni, propaguje spójną wiedzę o najcenniejszym współczenym dobru ludzkości, dając otwarty dostęp do narzędzi rozwoju. Podcast ukazuje się 2 – 4 razy w miesiącu.
Zgłaszany odcinek łagodnie wprowadza w tzw. mirroring, czyli rodzaj interakcji, który pozwala widzieć własne emocje w czasie rzeczywistym i odróżniać je od bodźców zewnętrznych, dając komfort i podstawę faktycznie wolnych wyborów w doświadczaniu świata.

83

Guilty Leisure, odc. 17: „Kac Vegas”, musical „Metro”, „Barbie Girl” i dobra herbatka

Rafał Tomczak, Maciej Grzenkowicz

Piękne porażki i śmiech przez łzy, czyli Maciej Grzenkowicz i Rafał Tomczak opowiadający o swoich wstydliwych przyjemnościach – guilty pleasure ze świata filmu, muzyki i z życia codziennego. W siedemnastym odcinku Maciek i Rafał jadą metrem do Las Vegas, aby napić się herbaty z pewną dziewczyną.

82

Usługi kosmiczne dla ludności

Piotr Jaśkowiak

„Podcast o lotach kosmicznych: technologii, biznesie, nauce i ludziach. Mniej o astronomii, a bardziej o technice i wyzwaniach, które sprawiają, że prawda jest ciekawsza od science fiction. Bieżące informacje, które w perspektywie miesięcy albo lat staną się powszechną wiedzą. Transport kosmiczny wytłumaczony od podstaw i na przykładach.

Linkowany odcinek opowiada o amerykańskim programie Artemis, który ma doprowadzić do powrotu ludzkości na Księżyc – tym razem na stałe. „

81

#CODZIENNIK

Michal Kukawski

#CODZIENNIK to nie tylko podcast. To także EKSPERYMENT ? próba uchwycenia codziennych, mozolnych prób wzajemnego zrozumienia. Od kiedy mam syna, jeszcze większą uwagę zwracam na to, jak mówię – do dziecka, najbliższych oraz kompletnie mi obcych, ale też w zupełnie nowy sposób odbieram i traktuję płynące do mnie dźwięki, słowa, muzykę, a nawet ciszę. I o tym tu chciałem opowiedzieć, publikując odcinki codziennie przez 31 dni.

80

Akta Zła – Sezon 01, odcinek 02

Marek Buczma

Sprawa zabójstwa 20-letniej Zyty Michalskiej, rozwiazana po ponad 27 latach. Kim była Zyta i kto przyczynił się do odebrania życia tej młodej dziewczynie? Jaki był motyw?

79

Motoryzacyjny Skrót Tygodnia

Mikołaj Stachowiak i Patryk Brzozowski

„Motoryzacyjny Skrót Tygodnia to podcast motoryzacyjny, w którym co tydzień Mikołaj Stachowiak oraz Patryk Brzozowski rozmawiają o nowościach ze świata motoryzacji.

Program jest podzielony na trzy części.

Pierwsza to „”Wiadomości MST””, gdzie prowadzący omawiają najważniejsze informacje z ostatniego tygodnia nowości motoryzacyjnych.

Druga to „”Gość MST””, gdzie Mikołaj Stachowiak rozmawia z ciekawymi gośćmi ze świata motoryzacji. Mieliśmy przyjemność gościć między innymi: Włodzimierza Zientarskiego, Patryka Mikiciuka, Anne Gańczarek-Rał, Dagmarę Kowalską… i wielu innych.

Program kończy się na segmencie ?Testy MST?, gdzie omawiane są samochody, które Mikołaj i Patryk testowali w przeciągu ostatnich 7 dni.

Motoryzacyjny Skrót Tygodnia utrzymany jest w lekkiej i przyjemnej atmosferze, często zdarzają się mniej lub bardziej żenujące żarciki prowadzących oraz wybujałe porównania na temat prowadzenia różnych samochodów, lub tego, jak prowadzący wyobrażają sobie bycie postrzeganym w różnych autach.

W ciągu trzech lat panowie pomiędzy sobą jeździli ponad 700 autami. „

78

Sekielski o nałogach

Mikołaj „Vonsky” Teperek

Rozmawiam z uzależnionymi ludźmi, wspóeuzależnioymi i dorosłymi dziećmi alkoholików. Chcę pokazać, że trzeźwe życie jest dobre i warte zachodu. Sam jestem uzależniony od alkoholu i narkotyków. Przeszedłem dwie terapie oraz program 12 kroków AA.

77

Piotr Adamczyk z Sowietami wylądowali na księżycu – NASA i przyszłość kosmicznego podboju

Mikołaj „Vonsky” Teperek

Odcinek o obiektywnej historii masonerii w USA – przy okazji obalający niektóre mity i teorie spiskowe.

76

Kim są Masoni? – MASONERIA w USA – Czy RZĄDZĄ ŚWIATEM? – Historia – skąd się wzięli – co robią?

Mikołaj „Vonsky” Teperek

Odcinek o obiektywnej historii masonerii w USA – przy okazji obalający niektóre mity i teorie spiskowe.

75

Trump budowniczy & dyktatorskie zapędy architektoniczne USA – Magdalena Milert / Pieing

Mikołaj „Vonsky” Teperek

Na Werandzie Podcast to spotkania z inspirującymi ludźmi, którzy na codzień żyją dobrymi wartościami. Słuchamy osobistych historii, aby inspirować do dobrego życia na codzień.

74

KRÓLEWSKA DRAMA – ocenia Trenerka Etykiety Aleksandra Pakuła – co powiedzieli Meghan i Harry?

Mikołaj „Vonsky” Teperek

Na Werandzie Podcast to spotkania z inspirującymi ludźmi, którzy na codzień żyją dobrymi wartościami. Słuchamy osobistych historii, aby inspirować do dobrego życia na codzień.

73

Na Werandzie Podcast

Krzysztof Sowiński i Joanna Jóźwiak

Na Werandzie Podcast to spotkania z inspirującymi ludźmi, którzy na codzień żyją dobrymi wartościami. Słuchamy osobistych historii, aby inspirować do dobrego życia na codzień.

72

Szczerze mówiąc

Patrycja Stępień

Mówię o psychologii, czyli w zasadzie o życiu. Jestem młodą psycholożką, która objęła sobie za cel pokazanie swoim słuchaczom, że psycholog to zwykły człowiek, a nie magik, który wyciąga z kapelusza recepty na szczęście. Psychoedukuję, wspieram i normalizuję.

71

„Suka z Buchenwald”

Łukasz Tusiński

Radiowa forma monodramu łącząca w sobie teksty, muzykę i efekty dźwiękowe. Zmontowałem według własnego scenariusza krótkie autorskie formy literackie we własnej interpretacji, muzykę mojego przyjaciela oraz zaaranżowane i nagrane przeze mnie efekty dźwiękowe. Jest to jedna z audycji cyklu, który co jakiś czas ma nową odsłonę.

70

Internet. Czas działać!

Jakub Orlik i Arkadiusz Wieczorek

Radiowa forma monodramu łącząca w sobie teksty, muzykę i efekty dźwiękowe. Zmontowałem według własnego scenariusza krótkie autorskie formy literackie we własnej interpretacji, muzykę mojego przyjaciela oraz zaaranżowane i nagrane przeze mnie efekty dźwiękowe. Jest to jedna z audycji cyklu, który co jakiś czas ma nową odsłonę.

69

ODA DO ZET

Darek Bilski (muz. Maciej Staniecki)

Radiowa forma monodramu łącząca w sobie teksty, muzykę i efekty dźwiękowe. Zmontowałem według własnego scenariusza krótkie autorskie formy literackie we własnej interpretacji, muzykę mojego przyjaciela oraz zaaranżowane i nagrane przeze mnie efekty dźwiękowe. Jest to jedna z audycji cyklu, który co jakiś czas ma nową odsłonę.

68

ZŁO. Zbrodnia, Łowca, Ofiara. Ted Bundy

Marta Kiermasz

Godzinna opowieść o najsłynniejszym seryjnym mordercy w historii- Tedzie Bundym. Podcast emitowany w VOX FM, na YouTube, Spotify.

67

Smart Rzeczy – seria

Marcin Sikorski

Jedyny w Polsce podcast dotyczący zagadnienia „Smart” (Internetu Rzeczy). Opisywane i przedstawiane są w nim technologie i Smart rozwiązania oraz kulturowe różnice Chin (którzy kładą gigantyczny nacisk na rozwój tej branży).

66

Kilka słów o Legii

Kamil Kończyk

Jesteśmy kibicami Legii Warszawa i stworzyliśmy niezależny podcast w którym rozmawiamy o naszym ukochanym klubie. W zgłoszonym odcinku mamy przyjemność rozmawiać z dyrektorem sportowym Warty Poznań, a wcześniej menadżerem Akademii Legii Warszawa Radosławem Mozyrko. Odcinek ma wartość edukacyjną, może służyć jako źródło wiedzy dla rodziców, którzy planują wysłać dziecko do szkółki piłkarskiej.

65

Za Rubieżą. Historia i Polityka

Miłosz Szymański

Jest to audycja o historii i polityce podawana bez przynudzania, krindżu i paździeżu. Ma bawić ucząc i uczyć bawiąc.

64

RiP #Apokalipsa – Historia Hrabiny

Adrian Kaszuba

Podcast jest swego rodzaju słuchowiskiem z podziałem na role. Ja jako autor jestem narratorem, opisuje zdarzenia i bohaterów jakich moi gracze spotykają na drodze. Słowo „gracze” nie zostało użyte przypadkowo, ponieważ jest to zapis sesji RPG, mówionej gry fabularnej, w której wcielamy się w bohaterów, by rozegrać opowieść. W tego rodzaju rozrywce gracze nie wiedzą co ich czeka, odgrywają role swoich postaci gdzie ja, jestem ich otoczeniem i każdą osobą, którą spotykają na swojej drodze. Bohaterowie jak w prawdziwym życiu, nie wiedzą co ich czeka, posiadają wolną wolę i odkrywają tajemnice scenariusza, który sam dla nich przygotowałem. Sam podcast jest prowadzony w klimacie horroru opartym na świecie stworzonym przez H.P. Lovecrafta. Jego akcja dzieje się w 2012 roku. Często słuchacze, którzy zostają fanami tego typu rozrywki tworzą ilustracje inspirowane serią i tak też jest w tym przypadku. Dzięki temu powstaje społeczność, a sama historia nabiera życia poza słuchowiskiem.

63

Fitness dla zapracowanych kobiet

Anna Sośnierz

Hera Nowa Era w Kulturze to co sobotnia audycja, która traktuje o różnych zagadnieniach w kulturze, jednak nie tylko rozmawiam o sztuce i kulturze w powszechnym rozumieniu. Czasem zapraszam do podcastu przedstawicieli różnych zawodów, bo Kultura to jest część tego, co wspólnie tworzymy.

62

Dwa Źródła Światła

Michał Treutler i Bartosz Ormanty

Hera Nowa Era w Kulturze to co sobotnia audycja, która traktuje o różnych zagadnieniach w kulturze, jednak nie tylko rozmawiam o sztuce i kulturze w powszechnym rozumieniu. Czasem zapraszam do podcastu przedstawicieli różnych zawodów, bo Kultura to jest część tego, co wspólnie tworzymy.

61

Hera Nowa Era w Kulturze

Karolina Strzelczyk-Weichert

Hera Nowa Era w Kulturze to co sobotnia audycja, która traktuje o różnych zagadnieniach w kulturze, jednak nie tylko rozmawiam o sztuce i kulturze w powszechnym rozumieniu. Czasem zapraszam do podcastu przedstawicieli różnych zawodów, bo Kultura to jest część tego, co wspólnie tworzymy.

60

Tchnienie Grozy

Jacek Brzezowski

Audycja z klasycznymi historiami grozy.

59

SPRAWA MAMY BLOGERKI | Historie kryminalne

Paulina Zborowska

Jestem autorką podcastów True Crime. W tym odcinku możecie posłuchać o jednej z najbardziej mrożących krew w żyłach historii kobiety, która cierpi na syndrom Münchhausena. Jest to zaburzenie, które popycha do krzywdzenia swoich dzieci pod pozorem dbania o ich zdrowie. Historia jest tak interesująca, że na pewno ktoś nakręci film na jej podstawie… Jeżeli osoba, która czyta to zgłoszenie jest reżyserem, lepiej się spieszyć, zanim ktoś inny wywęszy okazję :-)

58

Tajemnice Powodzi: Podwyższony Stan

Mateusz Tondera, Małgorzata Baranowska, Bartosz Król, Maciej Litwin

Nagrywana sesja w grę fabularną Tajemnice Powodzi. Zmontowana z muzyką tworzy coś w rodzaju improwizowanego słuchowiska. Całość, nagrana na 9 spotkaniach i podzielona na 16 odcinków, to obyczajowa opowieść grozy dziejąca się w małym miasteczku na południu Polski zaraz po powodzi w 1997.

57

Przydatne idiomy zwroty i powiedzonka

Arkadiusz Gerlic

„To podcast edukacyjny, przeznaczony dla tych, którzy w codziennym biegu mają jedynie chwilę na naukę. Krótka i prosta forma podcastu ma zachęcić do rozwijania swoich kompetencji językowych mimo braku czasu. Audycja dotyczy przydatnych idiomów, zwrotów i powiedzonek w języku niemieckim.
Podcastu można słuchać za pomocą aplikacji „”Patronite Audio”” pod hasłem „”Niemiecki w parę minut””. Playlista nowi nazwę „”Przydatne idiomy, zwroty i powiedzonka.””
Podcastu można słuchać również na Youtube, wówczas prezentowane zwroty wspierane są ilustracjami. „

56

Podróż bez Paszportu

Mateusz Grzeszczuk

” „”Podróż bez paszportu”” to miejsce dla tych, którzy są zainteresowani stosunkami międzynarodowymi, historią i szeroko pojętą geopolityką. Staram wyjaśniać się zawiłości świata, stawiać trudne pytania, podpatrywać rejony świata o których mało kto mówi.

Liban, Irak, Afganistan, Izrael czy Palestyna. Lubię rozmawiać o tej części globu. Nie tylko z perspektywy wojny, wielkiej polityki i rywalizacji mocarstw, ale z perspektywy zwykłego człowieka.

Powiedz mi, że rozumiesz zawiłości polityki na Bałkanach, to powiem Ci, że nic nie rozumiesz. „”Bałkański kocioł””, wielka mozaika kultur, wierzeń, wpływów. Coś fascynującego.Chcę pokazywać świat takim jakim jest, a nie w taki sposób jaki prezentują go media głównego nurtu. Szwecja to nie jest kraj kalifatu i dzielnice pełne dżihadystów. Litwa to nie tylko pamięć o Polakach, Wilno i tęsknota za II RP, ale kraj liberałów i głębokich zmian w społeczeństwie. Marine Le Pen nie jest tak proputinowska jak się wydaje, ortodoksyjni Żydzi w Izraelu od wielu lat otwierają się na świat, terroryści planują ataki w grze Fifa, a Japończycy mają sporo wspólnego z rasizmem i seksizmem.

Do swoich podcastów z wielką przyjemnością zapraszam geopolityków i ekspertów ds. bezpieczeństwa. To właśnie wtedy uświadamiam sobie, że dokonuje się wielka zmiana w świecie, której zwykle nie dostrzegamy. Zmiana, której głównym motorniczym są Chiny, stara Europa nie ma już takiego potencjału, Stany Zjednoczone – wpływów i pieniędzy aby pełnić rolę „”Strażnika Teksasu””.”

55

Podcast Prowincjonalny

Łukasz Dziedzic

Wykorzystuję swój niecodzienny styl oraz głos by pomagać ludziom nabrać pewności siebie jak i wskazac kierunek rozwiązania problemów psychicznych.

54

Obejrzyj jeśli inni mówią ci że jesteś beznadziejny

Dawid Gumiela

Wykorzystuję swój niecodzienny styl oraz głos by pomagać ludziom nabrać pewności siebie jak i wskazac kierunek rozwiązania problemów psychicznych.

53

SCORE AND THE CITY

Magda Miśka-Jackowska

SCORE AND THE CITY to podcast o muzyce filmowej, o barwnych życiorysach jej niezwykłych twórców i o melodiach, które zna i nuci cały świat. Ten fascynujący i nieodgadniony gatunek, łączący niemal wszystkie możliwe muzyczne style, cieszy się dziś ogromną popularnością. Słuchamy muzyki w kinie, ale i poza nim – na koncertach, z płyt, w sieci. „Gwiezdne wojny”, „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Misja”, „Ziemia obiecana” czy „Bandyta” – wiele filmów pamiętamy właśnie przez muzykę.

Zajmuję się nią zawodowo od ponad 15 lat. Piszę dla prasy, prowadzę koncerty, uczę o muzyce filmowej na dwóch uczelniach i mówię o niej. Znajduję jej ślady w swoim życiu w nieustającej podróży, dlatego w podcaście jesteśmy w Warszawie, ale też w Amsterdamie, w Wiedniu i wielu innych miejscach.

Każdy odcinek to przede wszystkim opowieść. A więc słowo. Około 30-minutowe felietony pełne faktów, ciekawostek, refleksji. Ale także wywiady, czyli spotkania z wyjątkowymi dla tej branży gośćmi. SCORE AND THE CITY ujmuje też historię istniejącej ponad 90 lat polskiej muzyki filmowej, dotąd nigdzie nie podaną w tak obszerny sposób.

Szukamy w muzyce z kina piękna i wzruszeń, ale też śmiejemy się z niej i boimy się jej. Weszła do kultury masowej i stała się uniwersalnym, zrozumiałym na całym świecie językiem. Przypomnijcie sobie motyw z filmu „Szczęki”!

I choć mówienie o muzyce to zadanie piekielnie trudne to wiem, że się opłaca. Cieszę się za każdym razem, gdy przychodzi mail albo komentarz, że ktoś coś odkrył i… idzie dalej. O taką muzyczną podróż mi chodzi.

Magda Miśka-Jackowska

52

Karetka dla osób w kryzysie bezdomności

Dominika Klimek

Gdy brakuje dachu nad głową, trudno zadbać o swoje zdrowie. Wiedzą o tym wolontariusze pracujący w Ambulansie z serca, czyli karetce, która przemierza ulice Warszawy i pomaga osobom w kryzysie bezdomności. W podcaście rozmawiamy m.in. o systemie ochrony zdrowia, który nie obejmuje wszystkich, o tym dlaczego Agnieszka i Rafał zdecydowali się na łatanie tego systemu oraz jakie medyczne i niemedyczne zadania stoją przed wolontariuszami takimi jak oni. Nie każdy bowiem musi chcieć przyjąć pomoc od obcej osoby – czasem najpierw trzeba zbudować relację.

51

Historie o życiu, systemie i prawie do wyboru

Dominika Klimek

Brak odpowiedniej systemowej pomocy, wsparcia, brak dostępu do usług, czasem brak empatii ze strony innych – o tym między innymi mówią moi rozmówcy i rozmówczynie, osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie. Poruszamy ten temat w związku z wyrokiem TK.

50

Śłedztwo Pisma sezon 3

Iga Dzieciuchowicz

Śledztwo reporterskie dotyczy znanego seksuologa, który w przeszłości był oskarżony o nadużycia względem pacjentek i „terapię wibratorem”. W toku śledztwa okazuje się, że doktor Wiesław ma więcej tajemnic, a lista osób, które czują się przez niego skrzywdzone, jest coraz dłuższa. Z drugiej strony to wielki autorytet, który wykształcił mnóstwo specjalistów i ma w środowisku ogromną renomę. Dobry czy zły doktor? Reporterka podąża jego śladem i odkrywa coraz więcej zaskakujących wątków – wątpliwe terapie, mroczną stronę seksuologii, morderstwa i przestępstwa na tle seksualnym. Wszystkie te historie łączy postać jej bohatera. Reporterka postanawia zapisać się do niego na terapię, by przekonać się, jakim jest lekarzem.

49

KinoTalk

Miłosława Bożek, Krzysztof Majewski i Maciej Stasierski

KinoTalk tuż przed wyjściem do kina. 60 minut o filmach i serialach. W Radiu Ram w każdy poniedziałek od 22:00. Podcast co wtorek. PMiędzy recenzjami, sypią cytatami i zajadle się kłócą: Miłosława Bożek, Krzysztof Majewski i Maciej Stasierski.

48

ATENEUM, SŁUCHAM

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

„?Ateneum, słucham? – to teatralny podcast stworzony przez Teatr Ateneum we współpracy z Teresą Drozdą, dziennikarką i pasjonatką kultury.

Teatralne opowieści zza kulis

Podcast ?Ateneum, słucham? powstał z myślą o widzach, którzy chcą wiedzieć więcej na temat powstawania spektakli, pracy aktorów nad rolami. Przewodniczką po scenach Teatru Ateneum jest Teresa Drozda. Dzięki niej słuchacze poznają opowieści, anegdoty i idee stojące za poszczególnymi tytułami dostępnymi w repertuarze Teatru Ateneum.

W serwisie Youtube i Spotify dostępne są odcinki poświęcone ostatnim premierom – ?Ławie przysięgłych? w reż. Jakuba Krofty, ?Uciekinierkom? w reż. Wojciecha Adamczyka i ?Don Juanowi? w reż. Mikołaja Grabowskiego.

47

W mroku historii

Łukasz Włodarski

Podcast o historii ukrytej za fasadą mitów i legend, otulonej płaszczem sekretów, skandali i kontrowersji. Opowieści o pasjach, namiętnościach, zbrodniach i zdradach, o ludziach wielkich i małych, znanych i zapomnianych. Oddzielcie prawdę od legend i dowiedzcie się, jak to naprawdę było…

46

Bestia z Gévaudan

Łukasz Włodarski

W drugiej połowie XVIII wieku, we francuskiej prowincji Gévaudan, nieznane stworzenie dokonało 240 ataków na kobiety i dzieci. Bestialsko okaleczało ludzkie ciała a szczątki rozrzucało po okolicznych lasach i polach. Nawet interwencja samego króla Francji nie przynosiła rezultatu. Bestia z Gévaudan zabiła 112 osób.

45

Twórcze pisanie z Madeyską

Ewa Madeyska

„Najlepszy głos w Polsce po Krystynie Czubównie :)
Walory merytoryczne podcastu, sposób narracji wciągają tak, że aż…chce się pisać!
Lepsza od Stephena Kinga!”

44

Tanecznik Podcast

Magdalena Kochmańska i Danuta Pietrzak

Tanecznik to wirtualny parkiet w formie podcastu, na którym prowadzeni w lekkich rytmach przez 2 pasjonatki dowiecie się czym taniec jest, co się robi żeby się wydarzył i jak zostać bohaterem Dirty Dancing w życiu. Będziemy mówić o tym gdzie taniec się zaczyna i jak daleko poza parkiet sięga. Poza tym opowiemy o problemach które dotykają nie tylko tancerzy, ale wszystkich hobbistów i pasjonatów.

43

Przyjaciele Kota Wrocka (odc. 11)

Marcin Nieroda i Andrzej Padniewski

Sky Therapy, to pierwszy w Polsce podcast motoparalotniowy. Motoparalotniarstwo ? sport głośny, szybki, uczący pokory, przenoszący nas w inną przestrzeń. Opowiadamy o nim łącząc dwa punkty widzenia, pilotki rekreacyjnej oraz pilota sportowego. Łączymy pierwiastek damski i męski, aby pokazać, jak różnie można postrzegać lotnictwo i jak wiele możemy się od siebie wzajemnie nauczyć. Opowiadamy o emocjach, umiejętnościach, przygodach, drodze, którą podążamy aby realizować swoją pasję i potrzebę doświadczania ekstremum. Pierwszy sezon podcastu łączy w sobie kilka gatunków: od narracyjnych opowieści, wywiadów przez reportażowe relacje z zawodów sportowych oraz wizyt w fabrykach najlepszego na świecie sprzętu motoparalotniowego.

42

Techlove – z miłości do technologii

Dagmara Kowalska, Norbert Cała

Sky Therapy, to pierwszy w Polsce podcast motoparalotniowy. Motoparalotniarstwo ? sport głośny, szybki, uczący pokory, przenoszący nas w inną przestrzeń. Opowiadamy o nim łącząc dwa punkty widzenia, pilotki rekreacyjnej oraz pilota sportowego. Łączymy pierwiastek damski i męski, aby pokazać, jak różnie można postrzegać lotnictwo i jak wiele możemy się od siebie wzajemnie nauczyć. Opowiadamy o emocjach, umiejętnościach, przygodach, drodze, którą podążamy aby realizować swoją pasję i potrzebę doświadczania ekstremum. Pierwszy sezon podcastu łączy w sobie kilka gatunków: od narracyjnych opowieści, wywiadów przez reportażowe relacje z zawodów sportowych oraz wizyt w fabrykach najlepszego na świecie sprzętu motoparalotniowego.

41

Sky Therapy

Barbara Badura, Paweł Kozarzewski

Sky Therapy, to pierwszy w Polsce podcast motoparalotniowy. Motoparalotniarstwo ? sport głośny, szybki, uczący pokory, przenoszący nas w inną przestrzeń. Opowiadamy o nim łącząc dwa punkty widzenia, pilotki rekreacyjnej oraz pilota sportowego. Łączymy pierwiastek damski i męski, aby pokazać, jak różnie można postrzegać lotnictwo i jak wiele możemy się od siebie wzajemnie nauczyć. Opowiadamy o emocjach, umiejętnościach, przygodach, drodze, którą podążamy aby realizować swoją pasję i potrzebę doświadczania ekstremum. Pierwszy sezon podcastu łączy w sobie kilka gatunków: od narracyjnych opowieści, wywiadów przez reportażowe relacje z zawodów sportowych oraz wizyt w fabrykach najlepszego na świecie sprzętu motoparalotniowego.

40

Lejdi Zgaga

Małgorzata Galińska

„Odkryj tragikomiczne historie i życiowe refleksje 36-letniej singielki z Wrocławia, okraszone sporą dawką ironii i abstrakcyjnego humoru.
W programie opowieści i przemyślenia o randkach, związkach, kobiecości oraz… kopiasta łyżka psychologii do smaku.

www.lejdizgaga.pl”

39

podcast sztuki robi odcinek Tomasz Górnicki sztuki robi rozmowa #25

Ola Kuzemko

„Podcast sztuki robi: O sztuk robieniu, z tymi, którzy sztuki robią. Moich rozmówców i rozmówczynie pytam o to co dla nich jest w sztuce ważne, co ich porusza, szokuje, zachwyca. Dyskutuję z nimi o realizowanych projektach i działaniach, często tych tworzonych na styku kilku dziedzin. Rozmawiamy o doświadczeniach, mówimy o tym co tu i teraz, spekulujemy o możliwych scenariuszach przyszłości.

Odcinek z Tomkiem Górnickim:
Moim rozmówcą jest Tomasz Górnicki ? rzeźbiarz, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego prace można oglądać w galeriach w Polsce i zagranicą. A dla wielu z Was może być znany ze swojej partyzanckiej sztuki. Jest m.in. autorem instalacji Apocalypto, czyli rzeźb dwóch małych chłopców, które umieścił w dawnym kamieniołomie Liban w Krakowie.

Tomasz odpowiada na moje pytanie o jego codzienną pracę, bardzo szybko dementując mit o artyście pracującym w chaosie. Rozmawiamy też o materiałach jakie w swojej pracy wykorzystuje. Tomasz opowiada, o tym co jest dla niego ważne, kiedy tworzy rzeźbę z przeznaczeniem do ekspozycji w galerii sztuki, a kiedy ma ją umieścić w przestrzeni publicznej. Dyskutujemy o jego partyzanckiej działalności, zasadniczo nielegalnej… ale ta „”nielegalność”” wcale nie jest taka oczywista. Rozmowa o pracy Tomka, to opowieść o upływającym czasie i próbach jego zatrzymania, o naszych lękach, tym co niewygodne i nieobojętne. Tomek mówi o tym, że właściwie każda z jego rzeźb, tych partyzancko umieszczonych w przestrzeni publicznej, została zniszczona i jak to niszczenie staje się dla niego częścią historii danej rzeźby. Rozmawiamy też o tym czym różnią się od siebie kradzież taczki i kradzież rzeźby ?”

38

Kobiecy Pierwiastek

Magdalena Faszczewska

W specjalnym 20. odcinku podcastu Demagoga możecie posłuchać rozmowy z Eliotem Higginsem! Założycielem prawdopodobnie najsłynniejszej na świecie grupy dziennikarzy śledczych, którzy m.in. za pomocą technik białego wywiadu doprowadzili do ujawnienia odpowiedzialnych za zestrzelenie MH17 nad Ukrainą, sprawców otrucia Sergieja Skripala i Alexeia Navalnego czy winnych użycia broni chemicznej w Syrii.

37

Węzeł przesiadkowy

Bartosz Jakubowski

W specjalnym 20. odcinku podcastu Demagoga możecie posłuchać rozmowy z Eliotem Higginsem! Założycielem prawdopodobnie najsłynniejszej na świecie grupy dziennikarzy śledczych, którzy m.in. za pomocą technik białego wywiadu doprowadzili do ujawnienia odpowiedzialnych za zestrzelenie MH17 nad Ukrainą, sprawców otrucia Sergieja Skripala i Alexeia Navalnego czy winnych użycia broni chemicznej w Syrii.

36

Eliot Higgins, założyciel Bellingcat o dziennikarstwie śledczym z dom

Bartosz Pawłowski

W specjalnym 20. odcinku podcastu Demagoga możecie posłuchać rozmowy z Eliotem Higginsem! Założycielem prawdopodobnie najsłynniejszej na świecie grupy dziennikarzy śledczych, którzy m.in. za pomocą technik białego wywiadu doprowadzili do ujawnienia odpowiedzialnych za zestrzelenie MH17 nad Ukrainą, sprawców otrucia Sergieja Skripala i Alexeia Navalnego czy winnych użycia broni chemicznej w Syrii.

35

Podcast Ius historicum: Rafał Lemkin – twórca pojęcia „ludobójstwo”

Krzysztof Frąszczak

Rafał Lemkin był polskim prawnikiem oraz naukowcem, który zasłynął w międzynarodowej nauce prawa jako twórca ludobójstwa oraz główny autor konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. W niniejszym podcaście omawiam sylwetkę Rafała Lemkina, osiągnięcia naukowe, okres rozwoju zawodowego przed wojną oraz perypetie powojenne. Historia Lemkina to historia, która pokazuje, że czasem misja jednego człowieka może wywrócić świat do góry nogami. Sama postać Lemkina została na długi czas zapomniana i w pierwszym odcinku serii podcastów o tematyce prawno-historycznej przypominam kim był tajemniczy prawnik z Polski.

34

Outriders Power

Karolina Baca-Pogorzelska, Outriders

W pierwszej serii (10 odcinków regularnych plus 4 odcinki specjalne w postaci vloga) podcastów Outriders Power na różne sposoby chcieliśmy wpoić słuchaczom przekaz, że świat zmienia klimat, a klimat zmienia świat. Analizujemy bieżące problemy górniczo energetyczne w Polsce i poza jej granicami, przemycamy też różnie ciekawostki, a jednocześnie informujemy o naszych filmowych działaniach na temat pełnometrażowego dokumentu o zmierzchu górnictwa energetycznego węgla kamiennego. Choć podcast pojawia się co dwa tygodnie, staramy się zawrzeć w nim informacje zarówno bieżące, jak i ponadczasowe, by lepiej wytłumaczyć czym jest górnicza umowa społeczna, z czego składa się rachunek za prąd oraz że zimna majówka nie jest dowodem na brak globalnego ocieplenia.

33

Podcast Demagoga

Bartosz Pawłowski, Wiolatta Myszkowska, Małgorzata Kilian, Marcel Kiełtyka

W podcaście Demagoga fact-checkerzy do rozmowy zaprosili ekspertów, dziennikarzy i innych fact-checkerów, którzy pomagali zrozumieć istotę dezinformacji. Rozmawiali o fałszywych informacjach. O tym kto i w jaki sposób tworzy fake news oraz dlaczego nieprawdziwe informacje są zagrożeniem dla zdrowia i procesów demokratycznych. Podcast Demagoga to również odpowiedź na pytanie, jakie są fakty oraz jak uchronić się przed manipulacjami w sieci.

32

Po drodze z Kulturą

Magdalena Świerczyńska-Dolot (reporterka), Katarzyna Banucha (Nadbałtyckie Centrum Kultury)

„Rok 2020 okazał się nie lada wyzwaniem także dla pracowników kultury, praktycznie z dnia na dzień odciętych od kontaktu z odbiorcami ich pracy. Konieczne stało się znalezienie rozwiązań, które tę łączność przywrócą.

Działalność w dotąd nieznanych i trudnych warunkach odbywa się metodą prób i błędów, a momentom satysfakcji i spełnienia nieodłącznie towarzyszą chwile zwątpienia. Niemniej, w naszym nowym cyklu podcastów pt. ?Po drodze z kulturą, czyli projekty szyte na miarę?, chcemy się skupiać przede wszystkim na pozytywach. Autorki audycji, Katarzyna Banucha z NCK oraz reporterka Magdalena Świerczyńska-Dolot, będą zabierać Państwa w takie miejsca na Pomorzu, gdzie ? mimo pandemicznych ograniczeń ? udało się z sukcesem zrealizować wartościowe wydarzenia kulturalne. Porozmawiają z kreatywnymi ludźmi, dla których chcieć znaczy móc ? to dzięki nim łatwiej jest czekać na powrót normalności.”

31

Podcast o Kawie

Konrad Konastantynowicz, Paweł Kwiatkowski

„W Podcaście o Kawie rozmawiamy z ludźmi, którzy działają na zmieniającym się rynku kawy wysokiej jakości.
Mówimy o miejscach, które mają jedną wspólną cechę, świetną kawę.
Pomagamy Wam wybierać dobre ziarna. Podpowiadamy jak przygotować lepszą kawę w domu lub w pracy.”

30

ekoŚwirski

Konrad Świrski

Najbardziej wszechstronny podcast przystępnię prezentujący problematykę energii, jej wykorzystania w gospodarstwach domowych, aspektów jej przyjazności dla środowiska oraz objaśniający technologie odnawialnych źródeł energii i transformacji do nich.

29

Historie Biblijne

Piotr Borowski

W tym podcaście opowiadam czym jest Wysoka Wrażliwość, jak z nią żyję i jak mogą z nią żyć inni. Podcast trafia szczególnie do żeńskiej publiczności ale mam głosy, że korzystają z niego też partnerzy Wysoko Wrażliwych Kobiet. W ciągu 8 miesięcy zebrałam ponad 15.000 wyświetleń i czuję, że jest to potrzebny głos w rozumieniu Wysoko Wrażliwych Osób.

28

Wysokowrażliwy Podcast

Małgorzata Leduchowska

W tym podcaście opowiadam czym jest Wysoka Wrażliwość, jak z nią żyję i jak mogą z nią żyć inni. Podcast trafia szczególnie do żeńskiej publiczności ale mam głosy, że korzystają z niego też partnerzy Wysoko Wrażliwych Kobiet. W ciągu 8 miesięcy zebrałam ponad 15.000 wyświetleń i czuję, że jest to potrzebny głos w rozumieniu Wysoko Wrażliwych Osób.

27

Escola Mobile

Krzysztof Wojewodzic i Jędrzej Paulus

„Jak wybrać terapeutę? Jak to jest pracować z ludźmi codziennie? Czy pacjenci wkurzają?

Przemek Mućko to psycholog i psychoterapeuta pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz terapii schematu. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii indywidualnej, grupowej oraz warsztatów psychoedukacyjnych. Uczył na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, prowadzi szkolenia.”

26

LUDZIE TAK MAJĄ. Psychoterapeuta Przemek Mućko o tym, jak działa psychoterapia

Jan Wasilewski

„Jak wybrać terapeutę? Jak to jest pracować z ludźmi codziennie? Czy pacjenci wkurzają?

Przemek Mućko to psycholog i psychoterapeuta pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz terapii schematu. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii indywidualnej, grupowej oraz warsztatów psychoedukacyjnych. Uczył na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, prowadzi szkolenia.”

25

Hodowla Słów – całkiem nudne życie

Agnieszka Rahela Olszak

Podcast Hodowli Słów dotyka tematów etycznego życia, ale nie tylko. Opowiada historię dwóch kobiet, które rzuciły korporację i wyprowadziły się na drugi koniec Polski, do małej wsi pod Wrocławiem. Znajdziesz tu historię przypadkowych zwierząt, ale też tematy dotyczące zwierząt hodowlanych, opowiemy Ci jak nam się żyje w całkiem innym świecie, damy pomysły, jak żyć etycznie i w zgodzie z naturą.

24

W głąb siebie

Dagmara Sobczak

„W podcaście „”W głąb siebie”” zintegrujemy się z tym, jak wsłuchać się w siebie.

Droga w głąb siebie to droga, którą wybrałam świadomie. Najpierw był życiowy wybuch, ogromny żal i trauma, a później próba poskładania wszystkiego na nowo. O tej ścieżce będzie właśnie w tym podcaście.

Spokój jest naszym celem.

W ramach podcastu powstaje cykl nagrań o psychoterapii. Moim celem jest normalizowanie tematu psychoterapii i proszenia o pomoc.”

23

30-lecie Ukrainy prosto z Ukrainy

Piotr Pogorzelski

„Specjalne wydanie magazynu Po prostu Wschód z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy. Jakie wydarzenia w historii kraju były najważniejsze dla Ukraińców, czym żyją, co zmieniły rewolucje i Euro 2012, czy na Wschodzie kraju czuć zagrożenie ze strony Rosji – o tym wszystkim w tym wydaniu.
Podcast to zapis podróży po Ukrainie – od Lwowa do Charkowa, czyli od granicy z Polską do granicy z Rosją.”

22

MMA Śląskim Okiem

Filip Błachut

Podcast MMA Śląskim Okiem, to cotygodniowy program o MMA. Ten zgłaszany odcinek, to rozdanie nagród w polskim MMA i zbiórka na leczenie chorej córki jednego z polskich zawodników.

21

Kreatywność w biznesie

Anna Harężlak

„Podcast dla wszystkich tych, którzy stawiają, allbą chcą postawić pierwsze kroki we własnej firmie. Anna w sposób łatwy, zrozumiały dzieli się swoją wiedza z zakresu sprzedaży, komunikacji, marketingu.
Inspiracją do zrobienia tego podcastu, są jej studenci, z mniejszych miast i miejscowości, którzy bardzo różnią się od warszawskiej ?bańki? w jakiej żyjemy tzn. nie mają Linkedina, nie korzystają z technik sprzedaży, nie znaja narzędzi do komunikacji etc. Ania robi to głównie dla tych osób z mniejszych miast i robi to bardzo dobrze.”

20

Nie będąc sobą

Patryk Tarachoń

Podcast ,,Nie Będąc Sobą? porusza tematy z życia codziennego, w które nie zagłębiamy się w nie zbyt często. W odcinkach poruszane są kwestie empatii, zrozumienia i wzajemnego szacunku. Podcast kierowany jest do osób wrażliwych, podatnych na opinię innych i ciężej znoszących sytuacje, gdy zostali źle potraktowani.

19

Zbuduj Firmę na Sprzedaż

Paweł Korycki i Maciej Stępa

O potknięciach, porażkach i codziennym chaosie. Bez słodzenia, mydlenia i jedzenia z dzióbków. Krótko, czyli podcast mocno bezposredni.

18

Krótko – Podcast Mocno Bezpośredni

Michal Szilling

O potknięciach, porażkach i codziennym chaosie. Bez słodzenia, mydlenia i jedzenia z dzióbków. Krótko, czyli podcast mocno bezposredni.

17

DoggyBoom Wychowanie i trening psów

Irina Kuźmina

„W tym odcinku rozmawiamy o tym:
– jak, łapiąc uciekające szczury, można dokonać wielkiego odkrycia naukowego;
– dlaczego zwierzęta żyjące na wolności znacznie lepiej radzą sobie ze stresem, niż nasze domowe pupile;
– czym są stres – eustres i dystres;
– kto wprowadził pojęcie homeostazy;
– dlaczego nie warto przejmować się bałaganem w kuchni i martwić się „”na wyrost””;
– jakie choroby może powodować długotrwały stres i czy można tego uniknąć;
– jak organizm „”przeżywa”” stres – i jakie rozróżniamy fazy reakcji stresowych;
– czym jest wyczerpanie;
– jak rzucanie psu piłeczek może spowodować długotrwałe podwyższenie kortyzolu i co z tego wynika;
– po co nam w ogóle stres i czy dałoby się przeżyć „”bezstresowo””;
i wielu innych ciekawych zagadnieniach z życia wziętych.”

16

Jak żyć lepiej

Wojciech Górek

Podcast podejmuje głównie w formie wywiadów, tematykę rozwoju osobistego w ujęciu narzędzi jakimi dysponuje współczesny człowiek. Jego zadaniem jest inspirować do podjęcia działań związanych z poszerzaniem świadomości w kierunku poprawy jakości życia. Przedmiotem jest tu jakość życia w ujęciu relacji z samym sobą i otoczeniem jako podstawy ogólnego, szeroko pojętego uczucia szczęścia.

15

ODPOWIEDNIK

Michał Kukawski

Osobiste historie i naukowe objaśnienia podane w jak najprzystępniejszy sposób ? w każdym odcinku Odpowiednika stawiam proste pytanie (np. Gdzie jest najlepsze miasto świata? Co dzieje się z człowiekiem w kosmosie? Co nam daje i co nam odbiera krzyk?) i szukam odpowiedzi, która pomoże mi lepiej zrozumieć świat i ludzi. Ale nie jest to podcast-wywiad. Odpowiednik to podcast narracyjny, bazujący na pogłębionym dziennikarstwie, wykorzystujący różne formy, rozbudowaną warstwę muzyczną, specjalnie tworzone efekty dźwiękowe oraz nowatorski montaż.

14

Dwadzieścia cztery klatki na sekundę… czyli krótka historia animacji

Jakub Czaja, Maciej Zwolan

Podcast stworzony w czasie lockdownu przez pracowników Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Opowiada o złożonym procesie powstawania filmu rysunkowego, a także przybliża ciekawą materię animacji.

13

Kamila objaśnia mi świat

Kamila Tokarska

„Podcast ?Kamila objaśnia mi świat? to wszystkie nieprzespane noce, książki, wrażliwość, relacje międzyludzkie, legendy i rozwój osobisty.
Podcast popularyzuje czytelnictwo i opowiada o ważnych dla mnie tematach”

12

Gra Pod Pada

Damian Daszek

Gry wideo to pasja, którą staram się pielęgnować, rozwijać, poznawać, interpretować i przede wszystkim dzielić się nią z innymi. Nagrywanie podcastów o grach nie tylko sprawia mi masę frajdy, ale również pozawala na podzielenie się swoimi myślami ze słuchaczami w emocjonalny i szczery sposób. W swoich materiałach zawsze skupiam się na prawdzie i emocjach, nie czaruję, nie oszukuję, mówię co myślę i cieszę się, że kilka miesięcy temu podjąłem decyzję aby to robić. Dodatkowo podcast to też świetne medium do przekazywania informacji, inspirowania i poznawania fantastycznych ludzi o czym przekonałem się na własnej skórze. Podcastu Gra Pod Pada można posłuchać na YouTubie, Spotify, oraz Apple Podcast.

11

Wojownicy z Zamku Mgieł

Marcin Kubica

„Dzień dobry. Chciałbym zgłosić swój podcast fantasy do organizowanego przez Państwa konkursu. Wojownicy z Zamku Mgieł to podcast fantasy w klimacie kultowych gier cRPG z serii Gothic, Wiedźmin czy Skyrim. Opowiada o przygodach młodego rycerza Leandera, który po udanej misji w grodzie Czerni, rusza w dalszą przygodę wykonując zlecone przez czarodziejów oraz króla zadania.
Na swojej drodze Leander spotyka demony, duchy a nawet wampiry.
Zapraszam
Marcin”

10

Nie spotkajmy się

Filip Zakrzewski

Historie spotkań z osobami, z którymi absolutnie nikt nigdy spotykać się nie powinien.

9

Między Drzewami Podcast

Lasy Państwowe

„Między Drzewami? to podcast, w którym rozmawiamy o lesie, przyrodzie i codziennej pracy leśników.
Jeśli właśnie przedzierasz się przez zatłoczone miasto i nie masz czasu, by wyskoczyć na chwilę do lasu, zaproś las do siebie!

Podcast prowadzi Paulina Król, leśniczka z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Gośćmi podcastu są leśnicy, naukowcy, popularyzatorzy nauki i przyrody, a także pasjonaci. Nowe odcinki w każdy czwartek o 19:00 zarówno w serwisach streamingowych, jak i na kanale Lasów Państwowych na YouTube: https://www.youtube.com/user/LasyPanstwowe

Chcesz być częścią naszej społeczności pozytywnie zakręconych na punkcie przyrody? Zapraszamy na grupę Między Drzewami Podcast na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/200577924563446.”

8

Firtum Dictum

Adam Pachołek

Podcast ma charakter dogłębnego uświadamiania społeczeństwa w temacie mojego schorzenia (Zespołu Aspergera) i związanych z nim trudności społecznych, edukacyjnych, rozwojowych i sensorycznych. Chcę tym samym prezentować swój punkt widzenia na to, co nie jest do końca widoczne w społeczeństwie, a to, o czym mówię nie jest efektem presji społecznej, obecnych wydarzeń, na które nie mam – ze względu na swoje trudności komunikacyjne, chęć bycia mądrzejszym niż jestem, co jest trudne ale to robię – dogłębnego zdania czy wiedzy, ani wpływu na nie jako ubezwłasnowolniony psychicznie człowiek. Promuję postawy społeczne z nurtu libertariańskiego, konserwatywno-liberalnego, subiektywizm moralny oraz obiektywizm estetyczny. Wszystko to podlane jak najprostszym językiem.

7

My z covidowego

Agnieszka Pospiszyl, Adam Liszka

Seria podcastów dokumentalnych – dajemy głos pracownikom szpitala covidowego, nie tylko medykom, ale ludziom zatrudnionym na różnych stanowiskach, w różnych pionach.

6

Gatki-Szmatki odcinek #025 O aferze Activision-Blizzard #kotickout

Sebastian Rulik, Dawid Dyrcz i gościnnie Jacek Ambrosiewicz oraz Kasia Porębska

Dość głośny ostatnio pozew wobec Activision-Blizzard wstrząsnął branżą grową, ale również pokazał jak ważne jest zwracanie uwagi na problemy dyskryminacji w różnych środowiskach. Temat został omówiony dość szeroko, zahaczał również o podobne afery z przeszłości, oraz o ruch #meToo.

5

Białowieża i Solidarność – historie ponadrodzinne / w ramach podkastu Dziennik Zmian

Miłka Malzahn

„To cykl mikto-opowieści o tym, jak solidarnościowe, wolnościowe porywy serca wyglądały na mojej wsi. Oj, inaczej niż w miastach, bo pole walki było… tak jakby zaorane :). Jeśli dodamy do tego specyfikę Białowieży ? to te krótkie historie o wolności nabierają doprawdy zaskakujących odcieni! Najważniejsze: ówczesne rozumienie wolności, oraz efekty związanych z tym działań, chociaż nie były spektakularne-wciąż wpływają na dzisiejsze wolnościowe, lokalne trendy. Serio! Proszę tylko posłuchać.

Podałam link do playlisty na YT, żeby łatwiej można je było znaleźć, ale rozrzucone nieco odcinki mam tutaj
https://anchor.fm/milkamalzahn”

4

Łosiologia

Alicja Siarkiewicz

„Jestem aktywną, kochająca przyrodę Polką mieszkającą na Wysokim Wybrzeżu w Szwecji. Moja Łosiologia to podcast w którym opowiadam o życiu na Północy, o pięknie otaczającej nas przyrody, o stosunku do niej oraz o tym, co mnie otacza i fascynuje. W podcaście znajdą się również tematy związane z nauką języków (skandynawskich) oraz zwykłym życiem w niezwykłym miejscu. Publikuję co dwa tygodnie, regularnie od początku, a listę tematów mam rozpisaną na conajmniej rok do przodu. Podcast to dla mnie niekończącą się nauka i to jest w tym najpiękniejsze.
Pozdrawiam gorąco w pierwszy dzień skandynawskiej jesieni,
Alicja Siarkiewicz”

3

Razem do samego końca

Olga Śledź

„Niniejszy odcinek opowiada o niezwykle poruszającej kryminalej sprawie ze śląska o której nie da się zapomnieć. To historia dwóch małżeństw, które chociaż nigdy nie miały okazji się poznać – to połączył je los. Dorota i Zbigniew to małżeństwo trzydziestoparolatków z Gliwic, które próbuje swoich sił w biznesie. Niestety ich życie komplikuje się bo wpadają w spiralę długów, a kiedy próbują wyjść na prostą i rozwiązać swoje problemy – niespodziewanie znikają, porzucając swoje życie. Ślad po nich przepada.
Kilka lat później, gdy od Doroty i Zbigniewa wciąż nie ma wieści – ze swojego domu znika kolejne młode małżeństwo z Gliwic – Małgorzata i Paweł. Niedługo później na polach pod Flipowicami, śledczy odnajdują ich ciała. Ten tragiczny finał otwiera prawdziwą Puszkę Pandory która zamknięta zostaje dopiero po kilkunastu latach.
Co stało się z całą czwórką, co ich łączy i jakie tajemnice wyjdą na jaw? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdują się w podcaście „”Razem do samego końca””.”

2

„Dzień Dziecka 2021: Najmłodsi przejmują podcast”

Agnieszka Gorczyca, Dorota Żurkowska / DGPtalk

Czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci? Jakie najmłodsi mają marzenia związane z nadchodzącym Dniem Dziecka? Stery w tym odcinku podcastu „DGPtalk: Z pierwszej strony” przejmują dzieci ? te małe i te duże. Naszymi gośćmi są: Magda, Róża, Maciek, Zuzia, Rafał, Zosia, Hania i Kuba. Posłuchajcie, co myślą o otaczającym świecie i zmianach, jakie w nim zaszły w 2020 roku! Zapraszają Agnieszka Gorczyca i Dorota Żurkowska.

https://www.gazetaprawna.pl/podcasty/z-pierwszej-strony/podcast/8175437,dzien-dziecka-2021-najmlodsi-przejmuja-podcast.html

1

O Japonii

Joanna Sokołowska, Konrad Rzentarzewski

Długość podcastu:

02:36:22

„Joanna i Konrad to autorzy bloga podróżniczego „”Byłem tu. Tony Halik.””, założyciele grup dyskusyjnych o tanim podróżowaniu po Azji oraz prowadzący Podcast o Japonii. Mają kota na punkcie podróży!
W audycjach dzielą się doświadczeniami z 7 podróży do Japonii. Przejechali kilkadziesiąt tysięcy kilometrów przez wiele japońskich prefektur. Odwiedzili wiele miejsc na wyspach Honsiu, Kiusiu, Okinawie i kilkunastu mniejszych, jak Yakushima, Miyajima, Naoshima, itd. Z każdą taką wyprawą wiąże się jakaś historia. Długo by wymieniać.
W podcastach podpowiadają też, jak zaplanować podróż, by ?wycisnąć z Japonii? jak najwięcej i przeżyć przygodę życia! A przy tym nie stracić fortuny.

Seria „”pasjonaci kultury japońskiej”” to z kolei coś dla osób, które być może stronią od dalekich podróży, ale przy tym interesują się, jakie elementy japońskości są kultywowane w naszym kraju oraz chcą poznać sylwetki fascynatów rzemiosła, kultury i kuchni kraju kwitnącej wiśni.

W 2020 roku kiedy pandemia zamknęła granice, a ich samych w domach postawili na budowanie relacji ze słuchaczami. Dzięki temu cały drugi sezon programu powstał w unikalnej dla polskiej sceny podcastowej formule „”na żywo”” i był transmitowany w serwisach Facebook oraz Youtube z udziałem zdalnych gości z Polski i zza granicy, możliwością wpływu na audycje z pomocą komentarzy, konkursami i innymi niespodziankami. Eksperyment ten powiódł się i cieszył uznaniem słuchaczy oraz zainteresowaniem klasycznych mediów.

Po wakacjach startujemy z – trzecim już – równie emocjonującym sezonem. Chcemy zarazić Was wszystkich naszym japońskim bzikiem!”