Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19. Najlepsze podcasty wyłoni ponad 30 osobowe Jury, które 30 września ogłosi nominacje w 6 kategoriach.  Rozstrzygnięcie Konkursu zaplanowano 25 listopada w Rzeszowie.

Najwięcej, bo aż 118 podcastów zostało zgłoszonych do kategorii „lifestyle, kultura, hobby”. 77 Twórców, którzy rozpoczęli w ostatnich miesiąc nagrywanie podcastów zdecydowało się zgłosić do kategorii „debiut”. 65 produkcji zgłoszono w kategorii „polityka, społeczeństwo, gospodarka”, 52  podcasty to kategoria „ nauka, edukacja, technologie”, a 13  zgłoszeń znalazło się w kategorii „kryminał”.  Dodatkowo aż 46 zgłoszeń trafiło do specjalnej kategorii, w której nie ma nagród pieniężnych, „firma zlecająca bądź sponsorująca podcast”.

„Jako organizatorzy największego podcastowego konkursu w Polsce cieszymy się z tylu zgłoszeń, a zwłaszcza z tych w nowej kategorii – debiut.  To pokazuje jak w ostatnich miesiącach jeszcze bardziej przyśpieszył rozwój tego wciąż młodego rynku. Teraz przed Jury dwa miesiące słuchania produkcji audio i podejmowanie decyzji”. – zapowiada Tomasz Majka, jeden z inicjatorów oraz syn patrona Konkursu.

W Międzynarodowym Dniu Podcastu, 30 września, Jury ogłosi po 3 nominacje w każdej kategorii oraz pulę nagród.  W poprzednich 2 edycjach dzięki partnerom i mecenasom do najlepszych Twórców trafiło łącznie 175 000 złotych.  Z końcem września rozpocznie się również 6 tygodniowe głosowanie publiczności na ulubiony Podcast ze wszystkich nominowanych przez Jury na stronie www.podcastroku.pl.

Rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu Podcast Roku odbędzie się 25 listopada, w czasie Gali Finałowej w Centrum Kulturalno–Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie.

„Pracujemy już nad zaproszeniem najbardziej interesujących Twórców i gości do spotkań autorskich, debat i warsztatów otwartych dla publiczności. Kulminacyjnym momentem tego dnia będzie wręczenie nagród i wyróżnień. Pełną listę tych ostatnich poznamy tuż przed Galą, ale już teraz możemy zdradzić, że planujemy szczególnie docenić podcasty dotyczące Wschodu, ekologii oraz tych przygotowywanych przez młodych Twórców. ” – dodaje Sara Piskor, inicjatorka Konkursu.

Partnerem Strategicznym Konkursu jest InCredibles – program mentoringowy dla młodych przedsiębiorców z wizją, partnerem głównym Audioteka, a parterem technologicznym Orange Polska. Z kolei partnerem organizacyjnym są: Marma Polskie Folie, Millenium Hall, Hotel Hilton Garden Inn Rzeszów.

Mecenasami Konkursu są:  Lancerto, Fortum, Busnex, Onet Audio,

Partnerami konkursu są: Województwo Podkarpackie, Miasto Rzeszów, Patronite.pl, Instytut Zamenhofa, Najlepsze Polskie Podcasty, Torba Reportera i Podcastera, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja Pomocy Szkole im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, agencja PR Molecule Group oraz Kancelaria Prawna BWW.

Patroni medialni: Brief.pl, Radio 357, RADIO ZET, Magazyn Pismo, Open FM, Polityka Insight,TOK FM.

Patronat honorowy nad konkursem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.

Wszystkie informacje o Konkursie dostępne są na stronie https://podcastroku.pl/ oraz w mediach społecznościowych.

Kontakt: Tomasz Majka +48 733 899 896; tomasz.majka@podcastroku.pl